Wszystkich Świętych – kiedy wypada

0 1009

Uroczystość Wszystkich Świętych to święto katolickie, ustanowione na pamiątkę tych zmarłych, którzy dostąpili łaski zbawienia i przebywają z Bogiem w niebie.

Tym samym – wbrew powszechnej panującej opinii – w Uroczystość Wszystkich Świętych w Kościele katolickim wspomina się nie tylko osoby oficjalnie uznane za świętych (w ramach procesu kanonizacji), ale także pozostałych, anonimowych zmarłych, którzy osiągnęli życie wieczne.

Uroczystość Wszystkich Świętych jest świętem stałym – wypada 1 listopada. Jest to dzień ustawowo wolny od pracy – dzień, w którym katolicy odwiedzają groby swoich bliskich, aby ozdobić je kwiatami i zapalić znicz symbolizujący pamięć o zmarłym. Ponadto w wielu parafiach 1 listopada odbywają się procesje żałobne na cmentarze oraz nabożeństwa za tych, którzy odeszli.

UWAGA: Obchody 1 listopada jako święta ku czci Wszystkich Świętych wprowadził w całym Kościele katolickim papież Jan XI  w 935 r.

Uroczystość Wszystkich Świętych należy do świąt nakazanych, co oznacza, że wierni zobowiązani są do udziału we mszy świętej odprawianej 1 listopada albo 31 listopada wieczorem (zgodnie bowiem z kan. 1248 § 1 Kodeksu Prawa Kanonicznego: Nakazowi uczestniczenia we Mszy świętej czyni zadość ten, kto bierze w niej udział, gdziekolwiek jest odprawiana w obrządku katolickim, bądź w sam dzień świąteczny, bądź też wieczorem dnia poprzedzającego). Z kolei wizyta na cmentarzu – w świetle obowiązujących przepisów kościelnych – jest wizytą dobrowolną, wynikającą ze zwyczaju.

Ponadto od 1 do 8 listopada wierni mogą uzyskać odpust zupełny za nawiedzenie cmentarza z równoczesną modlitwą za zmarłych. Przedtem trzeba jednak spełnić kilka warunków:

- należy być wolnym od przywiązania do jakiegokolwiek grzechu (nawet grzechu powszedniego);

- znajdować się w stanie łaski uświęcającej (czyli nie mieć grzechów ciężkich nieodpuszczonych; aby uzyskać stan łaski uświęcającej wystarczy przystąpić do sakramentu pokuty i pojednania);

- przyjąć Eucharystię;

- odmówić dowolną modlitwę w intencjach Ojca Świętego, tj. w intencjach, za które modli się papież, a nie w intencji jego samego.

Uzyskany za nawiedzenie cmentarza odpust zupełny można ofiarować wyłącznie za zmarłych, którzy potrzebują modlitwy, aby móc dostąpić zbawienia. I to właśnie im – duszom, które wciąż przebywają w czyśćcu i czekają na zbawienie – został poświęcony w kalendarzu liturgicznym 2 listopada, czyli Dzień Zaduszny (Zaduszki).

Dzień Zaduszny (Zaduszki) w przeciwieństwie do Uroczystości Wszystkich Świętych nie jest jednak dniem wolnym od pracy. Co więcej, nie ma ani rangi uroczystości ani święta; jest tylko wspomnieniem.

Ciekawostka: w niektórych miejscowościach 1 i 2 listopada przy cmentarzach sprzedawane są regionalne, słodkie przysmaki: w Warszawie można wówczas kupić pańską skórkę, w Krakowie miodek turecki, w Lublinie szczypkę a Poznaniu – rury.

A Wy w jaki sposób spędzacie 1 listopada? Czy pamiętacie o obowiązku udziału we mszy świętej w Uroczystość Wszystkich Świętych? Co uważacie o sprzedawaniu słodyczy przy cmentarzach? Zachęcamy do dzielenia się opiniami w komentarzach.

Zimna Zośka – kiedy wypada

Zimna Zośka i zimni ogrodnicy to określenia kilku...

0 1382

Co to znaczy list ekonomiczny?

Obecnie oferty firm kurierskich oraz poczty są bardzo...

0 1731

Co grozi za potrącenie pieszego ...

Wysokość kary za potrącenie pieszego – niezależnie...

4 1850

Święto Dziękczynienia – kiedy wp...

Święto/Dzień Dziękczynienia (ang. Thanksgiving...

0 1118

Co to jest Allegro MiniPaczka In...

Obecnie Allegro to nie tylko największy portal aukcyjny...

0 1114

Ile prądu zużywa toster?

Spoglądając na tabliczkę znamionową tostera tracimy...

0 3199

Opinie - Wszystkich Świętych – kiedy wypada

  
 

Opinie - Wszystkich Świętych – kiedy wypada

  
 

Top Dyskusje

~ Abc 2023-11-27 17:08:00

"prawym-górnym i lewym dolnym rogiem ekranu" Taki sam wynik mozna uzyskac mierzac odleglosc miedzy lewym gornym rogiem,...

~ Nieokrzesana 2023-11-25 22:01:54

Mam 11’5 lat i 1,50cm waga 38’5 buty 37/38

~ Bubsztal 2023-11-22 17:00:56

Czy jeśli Układ Słoneczny zaczął się tworzyć 4,6 mld lat temu, a Ziemia 100 mln lat później, to Ziemia powstała...