Najpopularniejsze piosenki

0 357

Kiedy w Polsce w 2018 r. w stacjach radiowych królował „Początek” Krzysztofa Zalewskiego, Dawida Podsiadło i Korteza, w Stanach Zjednoczonych bujano się do „God's Plan” Drake'a, a w Wielkiej Brytanii tańczono do utworu Calvina Harrisa & Dua Lipy „One Kiss”. Skąd to wiemy? Z list przebojów, które wciąż w mniejszym lub większym stopniu stanowią wyznacznik popularności piosenek w danym kraju.

W Stanach Zjednoczonych najbardziej znaną listą przebojów jest lista Hot 100, tworzona przez tygodnik muzyczny Billboard na podstawie słuchalności, cyfrowej sprzedaży i streamingu utworów. W podsumowaniu 2018 na jej szczycie znalazł się wspomniany Drake z „God's Plan”, a po nim: Ed Sheeran i „Perfect”, Bebe Rexha & Florida Georgia Line „Meant To Be”, Camila Cabello feat. Young Thug „Havana” oraz Post Malone feat. 21 Savage z utworem „Rockstar”.

Z kolei w Wielkiej Brytanii największym uznaniem cieszy się lista UK Singles Chart (uwzględniająca zarówno sprzedaż, jak i streaming piosenek). W rankingu podsumowującym 2018 rok, pierwsze miejsce zajęli Calvin Harris i Dua Lipa z „One Kiss”. Kolejne miejsca należały do: Drake’a z „God's Plan”, George’a Ezra i „Shotgun”, „This Is Me” promującego film „The Greatest Showman” oraz „These Days” zespołu Rudimental (z Jess Glynne, Macklemorem & Danem Caplenem).

Natomiast w pierwszej dziesiątce TOP 50 Poplisty, czyli listy przebojów emitowanej na antenie RMF FM (lidera polskiego rynku radiowego), w 2018 r. za „Początkiem” ulokowały się numery: „One Last Time” (Gromee feat. Jesper Jenset), „Promises” (Calvin Harris feat. Sam Smith), „Weź nie pytaj” (Paweł Domagała), „Byle jak” (Margaret), „Light Me Up” (Gromee fest. Lukas Meijer), „One Kiss” (Calvin Harris feat. Dua Lipa), „Anywhere” (Rita Ora), „Body” (Loud Luxury feat. brando) oraz „Zakryj” (Sarsa).

Jak widać, w poszczególnych krajach top utworów 2018 w dużej mierze składał się z innych numerów. Trudno zatem mówić ogólnie o „najpopularniejszych piosenkach” bez nawiązywania do konkretnego miejsca i przedziału czasowego…

A skoro o przedziale czasowym mowa: na stronie RMF FM można również sprawdzić Top 50 Poplisty uwzględniające wszystkie lata (począwszy od 2001 r.). Dzięki temu wiemy, że do tej pory największymi przebojami w XXI w. w Polsce były piosenki: Nickelback „How You Remind Me”, Lee Ryan'a „Turn Your Car Around”, Ville'a Valo & Natalii Avelon „Summer Wine”, Katie Melua „Spider's Web”, Gotyego & Kimbry „Somebody That I Used To Know”, Darrena Hayesa „Insatiable”, Adele „Rolling In The Deep”, Calling „Wherever You Will Go”, Krzysztofa Krawczyka i Edyty Bartosiewicz „Trudno tak (razem być nam ze sobą)” i The Rasmus „In the Shadows”.

W kontekście najpopularniejszych piosenek warto także wspomnieć o Topie wszech czasów, czyli liście najlepszych piosenek „wszech czasów”, którą tworzą słuchacze Programu Trzeciego Polskiego Radia. Co roku wyniki ich głosowania są prezentowane na antenie 1 stycznia. W notowaniu z 2019 r. na szczycie zestawiania znalazł się Queen i jego „Bohemian Rhapsody” a tuż za nim: Dire Straits „Brothers In Arms”, Led Zeppelin „Stairway To Heaven”, Deep Purple „Child In Time”, The Doors „Riders On The Storm”, Pink Floyd „Wish You Were Here”, Archive „Again”, John Lennon „Imagine”, King Crimson „Epitaph” oraz Metallica „Nothing Else Matters”.

Czego aktualnie słuchacie? Które piosenki są na topie, kiedy czytacie ten tekst? Czy popularność utworu ma dla Was jakieś znaczenie? A może wolicie mniej znane kawałki? Dajcie znać w komentarzach!

Najstarszy człowiek świata

Zgodnie z Księga Rekordów Guinnessa od marca 2019...

0 416

Kiedy powstała Ziemia?

Ziemia – trzecia według oddalenia od Słońca i...

0 562

Najwyższy budynek na świecie

Olbrzymie budynki kojarzą się zwykle z drapaczami...

1 4218

Kiedy powstało Morze Bałtyckie?

Morze Bałtyckie to nazwa przynależącego do Oceanu...

0 589

Najwyższy szczyt Europy

Ze względu na spory oraz dyskusje, które toczą się...

0 420

Co ile lat są wybory prezydencki...

Wybory to zawsze wielkie wydarzenie na scenie politycznej,...

3 1928

Opinie - Najpopularniejsze piosenki

  
 

Opinie - Najpopularniejsze piosenki

  
 

Top Dyskusje

~ malwina 2022-01-25 15:04:00

List priorytetowy na Litwę wysłany 16 grudnia 2021r dotarł 4 stycznia,a list (odpowiedź)wysłany do mnie 10.01.2022r...

~ Weronika 2022-01-23 16:05:47

Wysłałam paczkę 10.11.2021, pani na poczcie powiedziała że powinna dojść w około 6 tygodni, dziś jest 23.01.2022...

~ ollo 2022-01-19 22:50:19

Paczka leci do mnie z usa z lotniska JOHN F KENNEDY INTL, NEW YORK, UNITED STATES do polski od 29 grudnia na trackingu pisze...