Najpopularniejsze piosenki

0 667

Kiedy w Polsce w 2018 r. w stacjach radiowych królował „Początek” Krzysztofa Zalewskiego, Dawida Podsiadło i Korteza, w Stanach Zjednoczonych bujano się do „God's Plan” Drake'a, a w Wielkiej Brytanii tańczono do utworu Calvina Harrisa & Dua Lipy „One Kiss”. Skąd to wiemy? Z list przebojów, które wciąż w mniejszym lub większym stopniu stanowią wyznacznik popularności piosenek w danym kraju.

W Stanach Zjednoczonych najbardziej znaną listą przebojów jest lista Hot 100, tworzona przez tygodnik muzyczny Billboard na podstawie słuchalności, cyfrowej sprzedaży i streamingu utworów. W podsumowaniu 2018 na jej szczycie znalazł się wspomniany Drake z „God's Plan”, a po nim: Ed Sheeran i „Perfect”, Bebe Rexha & Florida Georgia Line „Meant To Be”, Camila Cabello feat. Young Thug „Havana” oraz Post Malone feat. 21 Savage z utworem „Rockstar”.

Z kolei w Wielkiej Brytanii największym uznaniem cieszy się lista UK Singles Chart (uwzględniająca zarówno sprzedaż, jak i streaming piosenek). W rankingu podsumowującym 2018 rok, pierwsze miejsce zajęli Calvin Harris i Dua Lipa z „One Kiss”. Kolejne miejsca należały do: Drake’a z „God's Plan”, George’a Ezra i „Shotgun”, „This Is Me” promującego film „The Greatest Showman” oraz „These Days” zespołu Rudimental (z Jess Glynne, Macklemorem & Danem Caplenem).

Natomiast w pierwszej dziesiątce TOP 50 Poplisty, czyli listy przebojów emitowanej na antenie RMF FM (lidera polskiego rynku radiowego), w 2018 r. za „Początkiem” ulokowały się numery: „One Last Time” (Gromee feat. Jesper Jenset), „Promises” (Calvin Harris feat. Sam Smith), „Weź nie pytaj” (Paweł Domagała), „Byle jak” (Margaret), „Light Me Up” (Gromee fest. Lukas Meijer), „One Kiss” (Calvin Harris feat. Dua Lipa), „Anywhere” (Rita Ora), „Body” (Loud Luxury feat. brando) oraz „Zakryj” (Sarsa).

Jak widać, w poszczególnych krajach top utworów 2018 w dużej mierze składał się z innych numerów. Trudno zatem mówić ogólnie o „najpopularniejszych piosenkach” bez nawiązywania do konkretnego miejsca i przedziału czasowego…

A skoro o przedziale czasowym mowa: na stronie RMF FM można również sprawdzić Top 50 Poplisty uwzględniające wszystkie lata (począwszy od 2001 r.). Dzięki temu wiemy, że do tej pory największymi przebojami w XXI w. w Polsce były piosenki: Nickelback „How You Remind Me”, Lee Ryan'a „Turn Your Car Around”, Ville'a Valo & Natalii Avelon „Summer Wine”, Katie Melua „Spider's Web”, Gotyego & Kimbry „Somebody That I Used To Know”, Darrena Hayesa „Insatiable”, Adele „Rolling In The Deep”, Calling „Wherever You Will Go”, Krzysztofa Krawczyka i Edyty Bartosiewicz „Trudno tak (razem być nam ze sobą)” i The Rasmus „In the Shadows”.

W kontekście najpopularniejszych piosenek warto także wspomnieć o Topie wszech czasów, czyli liście najlepszych piosenek „wszech czasów”, którą tworzą słuchacze Programu Trzeciego Polskiego Radia. Co roku wyniki ich głosowania są prezentowane na antenie 1 stycznia. W notowaniu z 2019 r. na szczycie zestawiania znalazł się Queen i jego „Bohemian Rhapsody” a tuż za nim: Dire Straits „Brothers In Arms”, Led Zeppelin „Stairway To Heaven”, Deep Purple „Child In Time”, The Doors „Riders On The Storm”, Pink Floyd „Wish You Were Here”, Archive „Again”, John Lennon „Imagine”, King Crimson „Epitaph” oraz Metallica „Nothing Else Matters”.

Czego aktualnie słuchacie? Które piosenki są na topie, kiedy czytacie ten tekst? Czy popularność utworu ma dla Was jakieś znaczenie? A może wolicie mniej znane kawałki? Dajcie znać w komentarzach!

Kiedy powstał Zakon Krzyżacki?

Zakon Krzyżacki (oficjalnie: Zakon Szpitala Najświętszej...

0 985

Aglomeracje w Polsce i na świecie

Aglomeracja jest to obszar o gęstej zabudowie, który...

2 3709

Najzdrowsze warzywa

W świetle badań przeprowadzonych na zlecenie amerykańskiej...

0 649

Najdłuższe paznokcie

Zgodnie z Księgą Rekordów Guinnessa, najdłuższymi...

0 597

Kiedy powstał pierwszy film?

Za dzień narodzin kina uważa się powszechnie 28...

0 1097

Ile jest oceanów?

Czy wiesz, że nasza planeta jest w około 3/4 pokryta...

1 2136

Opinie - Najpopularniejsze piosenki

  
 

Opinie - Najpopularniejsze piosenki