Najpopularniejsze piosenki

0 739

Kiedy w Polsce w 2018 r. w stacjach radiowych królował „Początek” Krzysztofa Zalewskiego, Dawida Podsiadło i Korteza, w Stanach Zjednoczonych bujano się do „God's Plan” Drake'a, a w Wielkiej Brytanii tańczono do utworu Calvina Harrisa & Dua Lipy „One Kiss”. Skąd to wiemy? Z list przebojów, które wciąż w mniejszym lub większym stopniu stanowią wyznacznik popularności piosenek w danym kraju.

W Stanach Zjednoczonych najbardziej znaną listą przebojów jest lista Hot 100, tworzona przez tygodnik muzyczny Billboard na podstawie słuchalności, cyfrowej sprzedaży i streamingu utworów. W podsumowaniu 2018 na jej szczycie znalazł się wspomniany Drake z „God's Plan”, a po nim: Ed Sheeran i „Perfect”, Bebe Rexha & Florida Georgia Line „Meant To Be”, Camila Cabello feat. Young Thug „Havana” oraz Post Malone feat. 21 Savage z utworem „Rockstar”.

Z kolei w Wielkiej Brytanii największym uznaniem cieszy się lista UK Singles Chart (uwzględniająca zarówno sprzedaż, jak i streaming piosenek). W rankingu podsumowującym 2018 rok, pierwsze miejsce zajęli Calvin Harris i Dua Lipa z „One Kiss”. Kolejne miejsca należały do: Drake’a z „God's Plan”, George’a Ezra i „Shotgun”, „This Is Me” promującego film „The Greatest Showman” oraz „These Days” zespołu Rudimental (z Jess Glynne, Macklemorem & Danem Caplenem).

Natomiast w pierwszej dziesiątce TOP 50 Poplisty, czyli listy przebojów emitowanej na antenie RMF FM (lidera polskiego rynku radiowego), w 2018 r. za „Początkiem” ulokowały się numery: „One Last Time” (Gromee feat. Jesper Jenset), „Promises” (Calvin Harris feat. Sam Smith), „Weź nie pytaj” (Paweł Domagała), „Byle jak” (Margaret), „Light Me Up” (Gromee fest. Lukas Meijer), „One Kiss” (Calvin Harris feat. Dua Lipa), „Anywhere” (Rita Ora), „Body” (Loud Luxury feat. brando) oraz „Zakryj” (Sarsa).

Jak widać, w poszczególnych krajach top utworów 2018 w dużej mierze składał się z innych numerów. Trudno zatem mówić ogólnie o „najpopularniejszych piosenkach” bez nawiązywania do konkretnego miejsca i przedziału czasowego…

A skoro o przedziale czasowym mowa: na stronie RMF FM można również sprawdzić Top 50 Poplisty uwzględniające wszystkie lata (począwszy od 2001 r.). Dzięki temu wiemy, że do tej pory największymi przebojami w XXI w. w Polsce były piosenki: Nickelback „How You Remind Me”, Lee Ryan'a „Turn Your Car Around”, Ville'a Valo & Natalii Avelon „Summer Wine”, Katie Melua „Spider's Web”, Gotyego & Kimbry „Somebody That I Used To Know”, Darrena Hayesa „Insatiable”, Adele „Rolling In The Deep”, Calling „Wherever You Will Go”, Krzysztofa Krawczyka i Edyty Bartosiewicz „Trudno tak (razem być nam ze sobą)” i The Rasmus „In the Shadows”.

W kontekście najpopularniejszych piosenek warto także wspomnieć o Topie wszech czasów, czyli liście najlepszych piosenek „wszech czasów”, którą tworzą słuchacze Programu Trzeciego Polskiego Radia. Co roku wyniki ich głosowania są prezentowane na antenie 1 stycznia. W notowaniu z 2019 r. na szczycie zestawiania znalazł się Queen i jego „Bohemian Rhapsody” a tuż za nim: Dire Straits „Brothers In Arms”, Led Zeppelin „Stairway To Heaven”, Deep Purple „Child In Time”, The Doors „Riders On The Storm”, Pink Floyd „Wish You Were Here”, Archive „Again”, John Lennon „Imagine”, King Crimson „Epitaph” oraz Metallica „Nothing Else Matters”.

Czego aktualnie słuchacie? Które piosenki są na topie, kiedy czytacie ten tekst? Czy popularność utworu ma dla Was jakieś znaczenie? A może wolicie mniej znane kawałki? Dajcie znać w komentarzach!

Największy wąż świata

Tytuł największego węża na świecie przysługuje...

0 877

Najwyższy budynek świata

Najwyższym budynkiem na świecie jest Burdż Chalifa,...

0 789

Rozmiary ryb oceanicznych

Ryby stanowią najbardziej zróżnicowaną i zarazem...

0 2276

Największy stan USA

Największym stanem USA jest Alaska, która zajmuje...

0 1184

Największe ZOO w Polsce

Tytuł największego ZOO w Polsce należy do działającego...

0 784

Najmniejszy człowiek świata

Za najmniejszego (najniższego) człowieka w historii...

1 826

Opinie - Najpopularniejsze piosenki

  
 

Opinie - Najpopularniejsze piosenki

  
 

Top Dyskusje

~ Rafi 2024-04-06 02:31:59

1100

~ RDX1 2024-03-22 18:53:11

Jest 2024r. używam windows 7 x64 jako system w moim retroPC. Dysk 64 giga spokojnie wystarcza na system, co więcej jest...

~ Pss 2024-03-07 21:33:21

W Ameryce Płn. są 3 ????