Etat – ile to godzin?

0 1366

Praca na pełen etat to dla wielu osób synonim stabilności oraz stałego dopływu gotówki. Ale ile godzin trzeba pracować na pełen etat? Jak to obliczyć?

Zgodnie z art. 129 § 1 Kodeksu pracy, czas pracy na pełen etat nie może przekraczać 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym 4 miesięcy. Na tej podstawie oblicza się wymiar czasu pracy.

Ustalenie wymiary czasu pracy nie jest takie proste i wymaga kilku obliczeń. W pierwszej kolejności mnożymy 40 godzin przez liczbę pełnych tygodni (pełne tygodnie pracy to 7 kolejnych dni, poczynając od pierwszego dnia okresu rozliczeniowego) przypadających do przepracowania w tym okresie (dla miesięcznego okresu rozliczeniowego jest to 4).

Następnie dodajemy do otrzymanej liczby, liczbę dni pozostałych (wystających poza pełne tygodnie) do końca okresu rozliczeniowego, przypadających od poniedziałku do piątku i odejmujemy po 8 godzin za każde święto wolne od pracy, przypadające w dniu innym niż niedziela. W związku z tym liczba godzin pracujących w ciągu miesiąca może się różnić. Przykładowo, w marcu może to być około 160 godzin pracujących, w październiku natomiast nawet 184.

A Wy pracujecie na pełen etat?

Co grozi za dopalacze – jaka kara?

Już blisko dekadę trwa w Polsce walka z dopalaczami...

0 866

Topaz błękitny – cena, właściwoś...

Topaz błękitny to wyjątkowy kamień, który warto...

0 6303

Ile idzie paczka z Aliexpress?

Aliexpress przestał być tylko ciekawostką dla odważnych....

12 1537

Co grozi za brak OC – jaka kara?

W świetle ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych,...

0 820

Co grozi za niestawienie się do ...

Kara grzywny, zatrzymanie i doprowadzenie, areszt,...

1 1492

Rok przestępny – kiedy wypada

Rok przystępny – czyli rok liczący 366 zamiast...

0 1340

Opinie - Etat – ile to godzin?

  
 

Opinie - Etat – ile to godzin?