Etat – ile to godzin?

0 1498

Praca na pełen etat to dla wielu osób synonim stabilności oraz stałego dopływu gotówki. Ale ile godzin trzeba pracować na pełen etat? Jak to obliczyć?

Zgodnie z art. 129 § 1 Kodeksu pracy, czas pracy na pełen etat nie może przekraczać 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym 4 miesięcy. Na tej podstawie oblicza się wymiar czasu pracy.

Ustalenie wymiary czasu pracy nie jest takie proste i wymaga kilku obliczeń. W pierwszej kolejności mnożymy 40 godzin przez liczbę pełnych tygodni (pełne tygodnie pracy to 7 kolejnych dni, poczynając od pierwszego dnia okresu rozliczeniowego) przypadających do przepracowania w tym okresie (dla miesięcznego okresu rozliczeniowego jest to 4).

Następnie dodajemy do otrzymanej liczby, liczbę dni pozostałych (wystających poza pełne tygodnie) do końca okresu rozliczeniowego, przypadających od poniedziałku do piątku i odejmujemy po 8 godzin za każde święto wolne od pracy, przypadające w dniu innym niż niedziela. W związku z tym liczba godzin pracujących w ciągu miesiąca może się różnić. Przykładowo, w marcu może to być około 160 godzin pracujących, w październiku natomiast nawet 184.

A Wy pracujecie na pełen etat?

Co grozi za pobicie – jaka kara?

W polskim prawie pobiciem nazywa się czynną napaść...

0 1521

Ile kosztuje aparat na zęby?

Aparat ortodontyczny nie tylko koryguje zgryz, ale...

1 6779

Jakie powinno być ciśnienie gazu?

Instalacja gazowa w samochodzie to coraz popularniejsze...

0 2057

Co to jest Power Bank? Cena

Czasy, w których ładowanie telefonu było wydarzeniem...

0 2026

Co grozi za spowodowanie wypadku...

W świetle polskiego prawa spowodowanie wypadku jest...

0 1045

Dzień Mężczyzny – kiedy wypada

W Polsce – podobnie zresztą jak w innych krajach...

0 930

Opinie - Etat – ile to godzin?

  
 

Opinie - Etat – ile to godzin?