Etat – ile to godzin?

0 983

Praca na pełen etat to dla wielu osób synonim stabilności oraz stałego dopływu gotówki. Ale ile godzin trzeba pracować na pełen etat? Jak to obliczyć?

Zgodnie z art. 129 § 1 Kodeksu pracy, czas pracy na pełen etat nie może przekraczać 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym 4 miesięcy. Na tej podstawie oblicza się wymiar czasu pracy.

Ustalenie wymiary czasu pracy nie jest takie proste i wymaga kilku obliczeń. W pierwszej kolejności mnożymy 40 godzin przez liczbę pełnych tygodni (pełne tygodnie pracy to 7 kolejnych dni, poczynając od pierwszego dnia okresu rozliczeniowego) przypadających do przepracowania w tym okresie (dla miesięcznego okresu rozliczeniowego jest to 4).

Następnie dodajemy do otrzymanej liczby, liczbę dni pozostałych (wystających poza pełne tygodnie) do końca okresu rozliczeniowego, przypadających od poniedziałku do piątku i odejmujemy po 8 godzin za każde święto wolne od pracy, przypadające w dniu innym niż niedziela. W związku z tym liczba godzin pracujących w ciągu miesiąca może się różnić. Przykładowo, w marcu może to być około 160 godzin pracujących, w październiku natomiast nawet 184.

A Wy pracujecie na pełen etat?

Co grozi za bezprawne rozpowszec...

Zgodnie z prawem obowiązującym w naszym kraju za...

0 791

Ile idzie Allegro MiniPaczka InP...

Zamawiając różne rzeczy ze sklepów internetowych...

0 619

Święto Zmarłych – kiedy wypada

Święto Zmarłych (też: Dzień Zaduszny, Zaduszki)...

0 534

Ile prądu zużywa kuchenka mikrof...

Sprzęty AGD tj. lodówka, kuchenka elektryczna, zmywarka...

1 2511

Ile kosztuje zarejestrowanie lub...

Kupno samochodu wiąże się z wieloma wydatkami. Mowa...

0 493

Ile kosztuje m3 wody?

Cena jednego metra sześciennego wody, zwanego również...

5 39688

Opinie - Etat – ile to godzin?

  
 

Opinie - Etat – ile to godzin?

  
 

Top Dyskusje

~ Robak 2021-07-26 15:28:28

Mark Twain to literacki pseudonim Samuela Langhorne, określanego mianem ojca amerykańskiej literatury. Wielu z nas zapewne...

~ Angela 2021-07-23 15:51:01

Wysłałam paczkę 13 dziś 23 i paczki nadal nie ma