Etat – ile to godzin?

0 1292

Praca na pełen etat to dla wielu osób synonim stabilności oraz stałego dopływu gotówki. Ale ile godzin trzeba pracować na pełen etat? Jak to obliczyć?

Zgodnie z art. 129 § 1 Kodeksu pracy, czas pracy na pełen etat nie może przekraczać 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym 4 miesięcy. Na tej podstawie oblicza się wymiar czasu pracy.

Ustalenie wymiary czasu pracy nie jest takie proste i wymaga kilku obliczeń. W pierwszej kolejności mnożymy 40 godzin przez liczbę pełnych tygodni (pełne tygodnie pracy to 7 kolejnych dni, poczynając od pierwszego dnia okresu rozliczeniowego) przypadających do przepracowania w tym okresie (dla miesięcznego okresu rozliczeniowego jest to 4).

Następnie dodajemy do otrzymanej liczby, liczbę dni pozostałych (wystających poza pełne tygodnie) do końca okresu rozliczeniowego, przypadających od poniedziałku do piątku i odejmujemy po 8 godzin za każde święto wolne od pracy, przypadające w dniu innym niż niedziela. W związku z tym liczba godzin pracujących w ciągu miesiąca może się różnić. Przykładowo, w marcu może to być około 160 godzin pracujących, w październiku natomiast nawet 184.

A Wy pracujecie na pełen etat?

Ile idzie list polecony ekonomic...

Jeśli mamy do wysłania istotne dokumenty, a jednocześnie...

270 188134

Ile wody zużywa pralka automatyc...

Zużycie wody przez pralkę automatyczną, podobnie...

1 16495

Co grozi za podrobienie podpisu ...

W świetle obowiązujących przepisów podpisanie się...

0 1004

Ile kosztuje przekaz pocztowy?

Mimo ogromnej popularności kont osobistych oraz przelewów...

5 5859

Jak kupować na AliExpress?

Zakupy internetowe są coraz popularniejsze. Co więcej,...

0 779

Święto Pracy – kiedy wypada

Święto Pracy, a właściwie: Międzynarodowy Dzień...

0 744

Opinie - Etat – ile to godzin?

  
 

Opinie - Etat – ile to godzin?