Święto Pracy – kiedy wypada
![]() | 0 | ![]() | 1158 |
Święto Pracy, a właściwie: Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy, to jedno z polskich świąt państwowych, obchodzone co roku tego samego dnia – 1 maja.
Święto Pracy zostało ustanowione przez Drugą Międzynarodówkę w celu upamiętnienia strajków robotników zorganizowanych na początku maja 1986 r. w Chicago oraz związanych z nimi późniejszych zamieszek, zwanych Haymarket Riot, w wyniku których zginęło 11 osób, a ponad 130 zostało rannych. Głównym postulatem protestujących, biorących udział w tych chicagowskich demonstracjach, było wprowadzenie ośmiogodzinnego czasu pracy.
Ciekawostka: chociaż Święto Pracy ustanowiono 1 maja na pamiątkę strajków robotników w USA, w Stanach Zjednoczonych obchodzi się je współcześnie w innym terminie – tzw. Labor Day wypada tam bowiem w pierwszy poniedziałek września.
Pierwsze obchody Święta Pracy odbyły się dokładnie cztery lata po pierwszym strajku, tj. 1 maja 1890 roku, w kilku krajach m.in. w Wielkiej Brytanii, w Niemczech, we Francji i w Polsce. Należy podkreślić, że w początkowych latach manifestacje i zgromadzenia z okazji Święta Pracy w większości państw były zakazane i represjonowane przez władze, i dopiero z upływem czasu zyskały ich oficjalne uznanie.
W naszym kraju Święto Pracy jest świętem państwowym od 1950 r. W okresie PRL w ramach jego obchodów organizowano tzw. pochody pierwszomajowe zarówno w większych miastach, jak i w mniejszych miejscowościach i na wsiach. Wszędzie miały one wówczas bardzo uroczysty charakter. Po 1989 r., zapewne ze względu na skojarzenie 1 maja z poprzednim ustrojem politycznym, Święto Pracy jest obchodzone zdecydowanie mniej hucznie i nie cieszy się już tak dużą popularnością. Wciąż jednak dzień ten związany jest z paradami, marszami, a czasami także z manifestacjami. Za organizację obchodów w stolicy odpowiada zwykle OPZZ, czyli Ogólne Porozumienie Związków Zawodowych, natomiast w pozostałych miejscach zajmują się nią zazwyczaj lokalne oddziały ugrupowań i stowarzyszeń lewicowych. Ponadto niezmiennie od 1950 r. 1 maja jest dniem ustawowo wolnym od pracy.
Warto dodać, że w Kościele katolickim 1 maja obchodzone jest wspomnienie liturgiczne św. Józefa Rzemieślnika (Robotnika), które zostało wprowadzone w 1955 r. przez papieża Piusa XVII jako odpowiedź na świeckie Święto Pracy.
Co myślicie o 1 maja? Czy bierzecie udział w uroczystościach organizowanych z okazji Święta Pracy w waszych miastach? A może uważacie je za relikt przeszłości? Czekamy na Wasze opinie w komentarzach.
Opinie - Święto Pracy – kiedy wypada
Popularne
Ile idzie list polecony ...
Ważną korespondencję (np. dokumenty, umowy, sprawozdania) z pewnością warto ...

Ile kosztuje m3 gazu?
Lata 2022-2023 przyniosły użytkownikom gazu ziemnego złe wieści. Cena ...

Ile idzie list polecony ...
Jeśli mamy do wysłania istotne dokumenty, a jednocześnie nie zależy nam na ...

Ile kosztuje złom, aluminium, ...
Średnia cena skupu złomu, aluminium, stali, miedzi i innych metali kolorowych ...

Opinie - Święto Pracy – kiedy wypada