Co za to grozi znęcanie psychiczne – jaka kara?

0 901

W świetle polskiego prawa znęcanie się – zarówno fizyczne, jak i psychiczne – jest przestępstwem, za które sprawcy może grozić nawet do 12 lat pozbawienia wolności.

Znęcanie się należy do kategorii przestępstw przeciwko rodzinie i opiece, które reguluje rozdział XXVI Kodeksu karnego. Zgodnie z ust. 1 art. 207. tegoż Kodeksu:

Kto znęca się fizycznie lub psychicznie nad osobą najbliższą lub nad inną osobą pozostającą w stałym lub przemijającym stosunku zależności od sprawcy, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

Wyższą karę – tj. od 6 miesięcy do 8 lat więzienia – przepisy przewidują za znęcanie się nad osobą nieporadną ze względu na jej wiek, stan psychiczny lub fizyczny.

Z kolei tym sprawcom, którzy znęcają się nad ofiarą ze szczególnym okrucieństwem, grozi od roku do 10 lat pozbawienia wolności.

Natomiast w przypadkach, w których następstwem znęcenia się jest próba samobójcza pokrzywdzonego, sprawca podlega karze od 2 do 12 lat więzienia, niezależnie od tego, czy próba ta zakończyła się powodzeniem.

Ponadto w sprawach dotyczących znęcania się fizycznego bądź psychicznego sąd ma prawo orzec również zakaz zbliżania się sprawcy do pokrzywdzonego, a także nakaz okresowego opuszczenia przez sprawcę lokalu zajmowanego wspólnie z pokrzywdzonym (art. 41a kk). Należy dodać, że skazany, który nie zastosuje się do nakazu lub zakazu sądu, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3 (art. 244 kk).

Ile dni do wakacji?

Niezależnie od wieku wszyscy niecierpliwie czekamy...

13 11514

Co grozi za niewydanie paragonu ...

W świetle obowiązujących przepisów niewydanie paragonu...

0 850

Jakie powinno być ciśnienie gazu?

Instalacja gazowa w samochodzie to coraz popularniejsze...

0 1681

Kiedy jest zmiana czasu na letni...

Zmiana czasu na letni jednym kojarzy się z pierwszym...

0 508

Niedziela handlowa – kiedy wypada

Zgodnie z ustawą z dnia 10 stycznia 2018 r. o ograniczeniu...

0 478

Co grozi za udział w bójce i pob...

W świetle obowiązujących przepisów udział w bójce...

0 766

Opinie - Co za to grozi znęcanie psychiczne – jaka kara?

  
 

Opinie - Co za to grozi znęcanie psychiczne – jaka kara?

  
 

Top Dyskusje

~ Robak 2021-07-26 15:28:28

Mark Twain to literacki pseudonim Samuela Langhorne, określanego mianem ojca amerykańskiej literatury. Wielu z nas zapewne...

~ Angela 2021-07-23 15:51:01

Wysłałam paczkę 13 dziś 23 i paczki nadal nie ma