Co za to grozi znęcanie psychiczne – jaka kara?

0 1174

W świetle polskiego prawa znęcanie się – zarówno fizyczne, jak i psychiczne – jest przestępstwem, za które sprawcy może grozić nawet do 12 lat pozbawienia wolności.

Znęcanie się należy do kategorii przestępstw przeciwko rodzinie i opiece, które reguluje rozdział XXVI Kodeksu karnego. Zgodnie z ust. 1 art. 207. tegoż Kodeksu:

Kto znęca się fizycznie lub psychicznie nad osobą najbliższą lub nad inną osobą pozostającą w stałym lub przemijającym stosunku zależności od sprawcy, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

Wyższą karę – tj. od 6 miesięcy do 8 lat więzienia – przepisy przewidują za znęcanie się nad osobą nieporadną ze względu na jej wiek, stan psychiczny lub fizyczny.

Z kolei tym sprawcom, którzy znęcają się nad ofiarą ze szczególnym okrucieństwem, grozi od roku do 10 lat pozbawienia wolności.

Natomiast w przypadkach, w których następstwem znęcenia się jest próba samobójcza pokrzywdzonego, sprawca podlega karze od 2 do 12 lat więzienia, niezależnie od tego, czy próba ta zakończyła się powodzeniem.

Ponadto w sprawach dotyczących znęcania się fizycznego bądź psychicznego sąd ma prawo orzec również zakaz zbliżania się sprawcy do pokrzywdzonego, a także nakaz okresowego opuszczenia przez sprawcę lokalu zajmowanego wspólnie z pokrzywdzonym (art. 41a kk). Należy dodać, że skazany, który nie zastosuje się do nakazu lub zakazu sądu, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3 (art. 244 kk).

Co grozi za zatrudnianie na czar...

W świetle obowiązujących przepisów pracodawca,...

0 735

Ile kosztuje wyrobienie paszportu?

Co prawda podróże po krajach Unii Europejskiej w...

0 0

Jak kupować na AliExpress?

Zakupy internetowe są coraz popularniejsze. Co więcej,...

0 778

Ile idzie paczka z USA?

Odległość między Stanami Zjednoczonymi a Warszawą...

36 2223

Święto Niepodległości – kiedy wy...

11 listopada 1918 r., po 123 latach zaborów, Polska...

0 652

Święto Zmarłych – kiedy wypada

Święto Zmarłych (też: Dzień Zaduszny, Zaduszki)...

0 802

Opinie - Co za to grozi znęcanie psychiczne – jaka kara?

  
 

Opinie - Co za to grozi znęcanie psychiczne – jaka kara?