Co grozi za nieszczepienie dziecka – jaka kara?
0 | 1040 |
W Polsce obowiązkowe szczepienia ochronne obejmują dzieci i młodzież do ukończenia 19 roku życia oraz osoby szczególnie narażone na zachorowanie (np. studentów medycyny).
Zgodnie z Programem Szczepień Ochronnych na rok 2018 do obowiązkowych szczepień dla dzieci i młodzieży należą:
- szczepienie przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby typu B (WZW typu B);
- szczepienie przeciw gruźlicy (BCG);
- szczepienie przeciw błonicy, tężcowi, krztuścowi (DTP);
- szczepienie przeciw inwazyjnym zakażeniom haemophilus influenzae typu b, czyli m (Hib);
- szczepienie przeciw inwazyjnym zakażeniom Streptococcus pneumoniae (zakażeniom pneumokokowym);
- szczepienie przeciwko poliomyelitis, czyli ostremu nagminnemu porażeniu dziecięcemu (IPV);
- szczepienie przeciw odrze, śwince, różyczce (MMR).
Wymienione powyżej szczepienia są bezpłatne, chyba że rodzic chce zaszczepić dziecko inną szczepionką, niż ta, która została zakupiona przez Ministerstwo Zdrowia – wówczas za własną szczepionkę musi zapłacić z własnej kieszeni.
W przypadku dzieci i młodzieży odpowiedzialność za wypełnienie obowiązku szczepień ponoszą rodzice bądź inny opiekun prawny albo opiekun faktyczny. Stąd też zgodnie z obowiązującymi przepisami to rodzicom/opiekunom, którzy nie szczepią dziecka, grozi kara grzywny.
Kara grzywny jest nakładana przez wojewodę na wniosek inspektora sanepidu. Maksymalnie może wynieść 10 tysięcy złotych, ale zwykle waha się w granicach od kilkuset do 5 tysięcy. Przy czym należy zaznaczyć, że wojewoda ma prawo nakładać karę wielokrotnie – dopóki dziecko nie zostanie zaszczepione/ dopóki suma kar nie wyniesie 50 tys. złotych.
Z kolei rodzice mają prawo złożyć odwołanie od decyzji wojewody do ministra zdrowia. Jeżeli ten nie uchyli decyzji, rodzicom pozostaje jeszcze odwołanie się do sądu administracyjnego.
Opinie - Co grozi za nieszczepienie dziecka – jaka kara?