Co grozi za posiadanie marihuany 1g – jaka kara?

0 1372

Rodzaj i wysokość kary za posiadanie marihuany zależy od kilku czynników, m.in. od jej ilości oraz od historii karalności oskarżonego.

Zgodnie z obowiązującą ustawą o przeciwdziałaniu narkomanii w Polsce za posiadanie jakiekolwiek narkotyku (a dokładniej: środka odurzającego bądź substancji psychotropowej) grozi kara pozbawienia wolności do lat 3 (art. 62 ust. 1).

Oczywiście nie wszystkie sprawy kończą się więzieniem. W tzw. „wypadkach mniejszej wagi” sprawca podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku (art. 62 ust. 1).

W 2012 r. ustawodawca wprowadził również możliwość umorzenia postępowania karnego w przypadku, gdy oskarżony posiadał nieznaczną ilość narkotyku na własny użytek:

Jeżeli przedmiotem czynu, o którym mowa w art. 62 ust. 1 lub 3, są środki odurzające lub substancje psychotropowe w ilości nieznacznej, przeznaczone na własny użytek sprawcy, postępowanie można umorzyć również przed wydaniem postanowienia o wszczęciu śledztwa lub dochodzenia, jeżeli orzeczenie wobec sprawcy kary byłoby niecelowe ze względu na okoliczności popełnienia czynu, a także stopień jego społecznej szkodliwości (art. 62a).

Od tej pory większość spraw o posiadanie marihuany ulega umorzeniu. Na takie rozwiązanie nie mogą jednak liczyć – nawet w przypadku posiadania tylko 1g – osoby, które w przeszłości były już karane za przestępstwo narkotykowe. Co więcej, w przypadku tzw. recydywy wzrasta prawdopodobieństwo orzeczenia kary pozbawienia wolności.

Jak zezłomować samochód?

Złomowanie auta to dla wielu kierowców smutna ostateczność....

0 1752

Święto Flagi – kiedy wypada

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej to polskie święto...

0 744

Ile kosztuje list/paczka do Niem...

Wysyłka listów i paczek za granicę nie jest już...

7 1487

Boże Narodzenie – kiedy wypada

Boże Narodzenie jest najważniejszym – obok Wielkanocy...

0 730

Czym się różni list polecony eko...

List polecony to niemal pewna gwarancja dostarczenia...

0 1412

Ile idzie list zwykły priorytetowy?

Niejednokrotnie chcemy przyspieszyć czas doręczenia...

103 81805

Opinie - Co grozi za posiadanie marihuany 1g – jaka kara?

  
 

Opinie - Co grozi za posiadanie marihuany 1g – jaka kara?