Co grozi za posiadanie marihuany 1g – jaka kara?

0 1587

Rodzaj i wysokość kary za posiadanie marihuany zależy od kilku czynników, m.in. od jej ilości oraz od historii karalności oskarżonego.

Zgodnie z obowiązującą ustawą o przeciwdziałaniu narkomanii w Polsce za posiadanie jakiekolwiek narkotyku (a dokładniej: środka odurzającego bądź substancji psychotropowej) grozi kara pozbawienia wolności do lat 3 (art. 62 ust. 1).

Oczywiście nie wszystkie sprawy kończą się więzieniem. W tzw. „wypadkach mniejszej wagi” sprawca podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku (art. 62 ust. 1).

W 2012 r. ustawodawca wprowadził również możliwość umorzenia postępowania karnego w przypadku, gdy oskarżony posiadał nieznaczną ilość narkotyku na własny użytek:

Jeżeli przedmiotem czynu, o którym mowa w art. 62 ust. 1 lub 3, są środki odurzające lub substancje psychotropowe w ilości nieznacznej, przeznaczone na własny użytek sprawcy, postępowanie można umorzyć również przed wydaniem postanowienia o wszczęciu śledztwa lub dochodzenia, jeżeli orzeczenie wobec sprawcy kary byłoby niecelowe ze względu na okoliczności popełnienia czynu, a także stopień jego społecznej szkodliwości (art. 62a).

Od tej pory większość spraw o posiadanie marihuany ulega umorzeniu. Na takie rozwiązanie nie mogą jednak liczyć – nawet w przypadku posiadania tylko 1g – osoby, które w przeszłości były już karane za przestępstwo narkotykowe. Co więcej, w przypadku tzw. recydywy wzrasta prawdopodobieństwo orzeczenia kary pozbawienia wolności.

Ile idzie przelew bankowy?

Niejednokrotnie dokonując przelewu bankowego, zastanawiamy...

0 8278

Co grozi za podrobienie podpisu ...

W świetle obowiązujących przepisów podpisanie się...

0 1115

Co grozi za ucieczkę przed polic...

Od 1 czerwca 2017 r. ucieczka przed policją klasyfikowana...

0 981

Ile kosztuje wymiana pieca na ga...

Chociaż ceny za ogrzewanie gazem są nieco wyższe...

4 2331

Co grozi za dopalacze – jaka kara?

Już blisko dekadę trwa w Polsce walka z dopalaczami...

0 925

Co ile lat trzeba wymieniać wodo...

Wodomierze, jak wszystkie urządzenia, z czasem się...

4 2310

Opinie - Co grozi za posiadanie marihuany 1g – jaka kara?

  
 

Opinie - Co grozi za posiadanie marihuany 1g – jaka kara?