Co grozi za niewydanie paragonu – jaka kara?

0 1111

W świetle obowiązujących przepisów niewydanie paragonu może być klasyfikowane jako przestępstwo albo wykroczenie skarbowe.

Zgodnie bowiem z art. 62 § 4 Kodeksu karnego skarbowego ten, kto dokonuje sprzedaży z pominięciem kasy rejestrującej bądź nie wydaje dokumentu z tejże kasy, stwierdzającego dokonanie sprzedaży, popełnia przestępstwo i podlega karze grzywny do 180 stawek dziennych.

W związku z tym, że w 2018 r. minimalna stawka dzienna wynosi 70 złotych, maksymalna – 28 000 złotych, a za przestępstwo skarbowe orzeka się co najmniej 10 stawek, kwota grzywny może wynieść od 700 złotych do 5 040 000 złotych. Przy ustaleniu wysokości stawki dziennej sąd bierze pod uwagę zarówno zarobki sprawcy, jak i jego sytuację majątkową, osobistą, rodzinną.

Najwyższe kary nakładane są na tych przedsiębiorców, którzy w ogóle ignorują obowiązek posiadania kasy fiskalnej tudzież nagminnie nie rejestrują sprzedaży na kasie. Natomiast w sytuacji, gdy sprzedaż nierejestrowana bądź niewydanie paragonu ma charakter incydentalny, takie zdarzenie traktuje się zazwyczaj jako wykroczenie skarbowe (na podstawie art. 62 §5 kks). Wówczas sprawca musi liczyć się z grzywną wymierzaną w granicach od jednej dziesiątej do dwudziestokrotnej wysokości minimalnego wynagrodzenia. Jeżeli zatem w 2018 r. wysokość minimalnego wynagrodzenia wynosi 2100 złotych, to wysokość grzywny za wykroczenie skarbowe waha się od  210 złotych do 42 tysięcy złotych (przy czym w przypadku mandatu maksymalna kara nie może wynieść więcej niż 4200 złotych).

Ile kosztuje wesele?

Aby zaoszczędzić na skromne wesele za 15 tysięcy...

0 6288

Ile prądu zużywa ładowarka do la...

Korzystanie z laptopa zamiast z komputera stacjonarnego...

6 4155

Mikołajki – kiedy wypadają

Mikołajki to nazwa zwyczaju polegającego na obdarowywaniu...

0 818

Ile idzie przekaz pocztowy?

Przekaz pocztowy stanowi dogodną formę przesyłania...

66 97086

Ile prądu zużywa płyta indukcyjna?

Płyty indukcyjne zyskują coraz większą popularność...

17 56274

Co to znaczy list ekonomiczny?

Obecnie oferty firm kurierskich oraz poczty są bardzo...

0 1353

Opinie - Co grozi za niewydanie paragonu – jaka kara?

  
 

Opinie - Co grozi za niewydanie paragonu – jaka kara?