Co grozi za niespłacanie kredytu – jaka kara?

0 849

W świetle polskiego prawa dłużników nie dotyczą sankcje karne, takie jak grzywna, ograniczenie wolności tudzież pozbawienie wolności. Za niespłacanie rat kredytu nie grozi zatem więzienie.

Osoby, które nie spłacają kredytu, muszą liczyć się natomiast z wizytą komornika i egzekucją z ruchomości tudzież nieruchomości.

Pojawienie się komornika w życiu dłużnika poprzedza szereg działań banku, tj. monity telefoniczne, pisemne wezwania do zapłaty, a następnie – w przypadku braku reakcji ze strony kredytobiorcy – wypowiedzenie umowy kredytowej. Po upływie okresu wypowiedzenia wystawiany jest tzw. bankowy tytuł egzekucyjny, który stwierdza istnienie wierzytelności banku wobec dłużnika. Jeżeli dłużnik nie spłaci wówczas całości długu, bank (albo firma windykacyjna, która kupiła dług od banku) występuje do sądu z wnioskiem o nadanie klauzuli wykonalności. Wraz z uzyskaniem pozytywnej odpowiedzi wierzyciel może rozpocząć proces egzekucji komorniczej.

Zgodnie z Kodeksem postępowania cywilnego egzekucji podlega zarówno majątek osobisty dłużnika, jak i jego wynagrodzenie za pracę, dochody uzyskiwane z prowadzenia innej działalności zarobkowej, a także korzyści z praw autorskich i praw pokrewnych, praw własności przemysłowej oraz innych praw twórcy (art. 776, kpc).

Wśród innych konsekwencji niespłacania kredytu jest wpisanie do Krajowego Rejestru Dłużników, co może nie tylko uniemożliwić wzięcie kolejnego kredytu, ale także np. podpisanie w przyszłości umowy abonamentowej.

Tłusty Czwartek – kiedy wypada

Tłusty Czwartek to powszechne określenie ostatniego...

1 747

Co grozi za brak dowodu rejestra...

Zmiany w przepisach drogowych nadchodzą wielkimi krokami....

0 726

Kiedy zaczyna się wiosna?

Pierwszy dzień wiosny – na ten czas czeka wiele...

0 715

Ile prądu zużywa ładowarka do la...

Korzystanie z laptopa zamiast z komputera stacjonarnego...

6 4158

Ile idzie paczka InPost? Jaki je...

Ostatnie doniesienia wskazują, że paczkomaty stają...

18 2807

Halloween – kiedy wypada

Halloween to święto wywodzące się z tradycji celtyckiej,...

0 717

Opinie - Co grozi za niespłacanie kredytu – jaka kara?

  
 

Opinie - Co grozi za niespłacanie kredytu – jaka kara?