Co grozi za niespłacanie kredytu – jaka kara?

0 642

W świetle polskiego prawa dłużników nie dotyczą sankcje karne, takie jak grzywna, ograniczenie wolności tudzież pozbawienie wolności. Za niespłacanie rat kredytu nie grozi zatem więzienie.

Osoby, które nie spłacają kredytu, muszą liczyć się natomiast z wizytą komornika i egzekucją z ruchomości tudzież nieruchomości.

Pojawienie się komornika w życiu dłużnika poprzedza szereg działań banku, tj. monity telefoniczne, pisemne wezwania do zapłaty, a następnie – w przypadku braku reakcji ze strony kredytobiorcy – wypowiedzenie umowy kredytowej. Po upływie okresu wypowiedzenia wystawiany jest tzw. bankowy tytuł egzekucyjny, który stwierdza istnienie wierzytelności banku wobec dłużnika. Jeżeli dłużnik nie spłaci wówczas całości długu, bank (albo firma windykacyjna, która kupiła dług od banku) występuje do sądu z wnioskiem o nadanie klauzuli wykonalności. Wraz z uzyskaniem pozytywnej odpowiedzi wierzyciel może rozpocząć proces egzekucji komorniczej.

Zgodnie z Kodeksem postępowania cywilnego egzekucji podlega zarówno majątek osobisty dłużnika, jak i jego wynagrodzenie za pracę, dochody uzyskiwane z prowadzenia innej działalności zarobkowej, a także korzyści z praw autorskich i praw pokrewnych, praw własności przemysłowej oraz innych praw twórcy (art. 776, kpc).

Wśród innych konsekwencji niespłacania kredytu jest wpisanie do Krajowego Rejestru Dłużników, co może nie tylko uniemożliwić wzięcie kolejnego kredytu, ale także np. podpisanie w przyszłości umowy abonamentowej.

Co to jest Allegro MiniPaczka In...

Obecnie Allegro to nie tylko największy portal aukcyjny...

0 704

Co grozi za niepłacenie alimentó...

Zgodnie z przepisami Kodeksu karnego (art. 209) uchylanie...

1 780

Święto Zmarłych – kiedy wypada

Święto Zmarłych (też: Dzień Zaduszny, Zaduszki)...

0 585

Ile idzie Pocztex Kurier 48?

Wysyłka paczek kurierem zawsze kojarzy się z wysoką...

14 1042

Ile idzie Allegro paczkomaty InP...

Allegro we współpracy z InPost opracowało ofertę...

2 1070

Ile kosztuje list polecony ekono...

List polecony ekonomiczny i priorytetowy to idealne...

0 817

Opinie - Co grozi za niespłacanie kredytu – jaka kara?

  
 

Opinie - Co grozi za niespłacanie kredytu – jaka kara?

  
 

Top Dyskusje

~ Sebastian 2021-10-17 20:02:17

List polecony priorytetowy z Polski do Hiszpanii wysłałem 1 października minęło już 17 dni i nadal w śledzeniu przesyłki...

~ Pacia 2021-10-15 10:41:46

Ja tak samo i non stop weryfikuja czy to nie oszustwo.

~ Andy 2021-10-14 23:04:14

A powierzchniowo jak to wyglada?