Co grozi za naruszenie nietykalności cielesnej – jaka kara?
0 | 1664 |
Zgodnie z art. 217 Kodeksu karnego naruszenie nietykalności cielesnej jest przestępstwem, za które grozi grzywna, kara ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.
Przez naruszenie nietykalności cielesnej należy rozumieć każdy bezprawny kontakt fizyczny, który dla drugiej strony byłby obraźliwy, krzywdzący albo budzący zakłopotanie. Naruszeniem nietykalności cielesnej jest zatem m.in. uderzenie, szarpnięcie, popchnięcie, oplucie bądź oblanie kogoś płynem. Należy przy tym zaznaczyć, że pokrzywdzony nie musi doznać żadnych obrażeń, aby doszło do przestępstwa – o jego popełnieniu świadczy bowiem sam czyn, a nie skutek.
W świetle obowiązujących przepisów sąd może odstąpić od wymierzenia kary za naruszenie nietykalności cielesnej w dwóch przypadkach:
- jeżeli naruszenie nietykalności wywołało wyzywające zachowanie się pokrzywdzonego (prowokacja);
- jeżeli pokrzywdzony odpowiedział naruszeniem nietykalności (retorsja).
Ściganie sprawcy za popełnienie przestępstwa z art. 217 Kodeksu Karnego odbywa się z oskarżenia prywatnego – osoba pokrzywdzona musi więc zgłosić ustną lub pisemną skargę w komendzie policji albo wnieść do sądu akt oskarżenia.
Z kolei przestępstwo określone w przepisie art. 222 k.k., czyli naruszenie nietykalności funkcjonariusza publicznego, należy do przestępstw ściganych z urzędu. Grozi za nie również wyższa kara – kara do 2 lat pozbawienia wolności.
Ile prądu zużywa kuchenka mikrof...
Sprzęty AGD tj. lodówka, kuchenka elektryczna, zmywarka...
1 | 3297 |
Opinie - Co grozi za naruszenie nietykalności cielesnej – jaka kara?