Co grozi za jazdę pod wpływem alkoholu - po pijanemu – jaka kara?

0 1192

W świetle obowiązujących przepisów tzw. jazda na podwójnym gazie może być uznana za wykroczenie albo za przestępstwo – kwalifikacja czynu zależy bowiem od stężenia alkoholu we krwi kierowcy.

W polskim ustawodawstwie wyróżnia się dwa poziomy stężenia alkoholu we krwi, tj.:

- jeżeli zawartość alkoholu w organizmie wynosi od 0,2 do 0,5 promila alkoholu we krwi lub od 0,1 do 0,25 mg w 1 dm3 wydychanego powietrza, wówczas mówimy o stanie po spożyciu alkoholu;

- w sytuacji, w której stężenie alkoholu przekracza 0,5 promila we krwi lub 0,25 mg w 1 dm3 wydychanego powietrza, mamy do czynienia ze stanem nietrzeźwości.

Jazda w stanie po spożyciu alkoholu jest wykroczeniem, natomiast jazda w stanie nietrzeźwości –przestępstwem.

Jazda po alkoholu – kara za wykroczenie

Zgodnie z Kodeksem wykroczeń kierowca, który znajdujące się w stanie po użyciu alkoholu, podlega karze aresztu albo grzywny nie niższej niż 50 złotych (art. 87 § 1.). W stosunku do niego orzekany jest również zakaz prowadzenia pojazdów od 6 miesięcy do 3 lat.

Kara aresztu może trwać od 5 do 30 dni (art. 19, kw.). Z kolei grzywna nie powinna przekroczyć 5000 złotych (art.24. § 1, kw).

Ponadto za kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie po użyciu alkoholu lub środka podobnie działającego do alkoholu grozi 10 punktów karnych.

Jazda po alkoholu – kara za przestępstwo

Zgodnie z artykułem 178a Kodeksu karnego osobom, które prowadzą pojazd w stanie nietrzeźwym i zostaną po raz pierwszy złapane na popełnianiu tego przestępstwa, grozi kara grzywny, ograniczenia wolności bądź pozbawienia wolności do lat 2.

Ten sam artykuł przewiduje również wyższą karę – tj. karę od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności – dla tych kierowców, którzy:

- zostali w przeszłości prawomocnie skazani za prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwym lub pod wpływem środka odurzającego;

- znajdując się w stanie nietrzeźwym lub pod wpływem środka odurzającego, popełnili w przeszłości przestępstwo i zostali prawomocnym wyrokiem sądu skazani:

• za sprowadzenie katastrofy w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym (art. 173 kk);

• za sprowadzenie niebezpieczeństwa katastrofy w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym (art. 174 kk);

• za spowodowanie wypadku, w którym inna osoba zostałaby ranna bądź straciła życie (art. 177 kk);

• za spowodowanie wypadku komunikacyjnego, którego następstwem była śmierć innej osoby lub ciężki uszczerbek na jej zdrowiu – dotyczy żołnierzy (art. 355 § 2 kk)

- prowadzili pojazd w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego w okresie, w których obowiązywał ich zakaz prowadzenia pojazdów orzeczony w związku ze skazaniem za inne przestępstwo.

Ponadto osoby, które prowadził pojazd w stanie nietrzeźwości, muszą liczyć się także z innymi konsekwencjami, tj.:

- z sądowym zakazem prowadzenia pojazdów orzekanym na okres co najmniej trzech lat (w przypadku recydywistów orzekany jest zakaz dożywotni zgodnie z art. 42 kk);

- z koniecznością zapłaty świadczenia pieniężnego na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej w wysokości od 5 tysięcy złotych (w wypadku recydywy – od 10 tysięcy złotych) do 60 tysięcy złotych;

- z koniecznością poniesienia kosztów odszkodowania (w pierwszej kolejności ubezpieczyciel wypłaca odszkodowanie poszkodowanym, a następnie zgłasza się do kierowcy o zwrot części lub całości poniesionych kosztów);

- z utratą 10 punktów karnych.

Zimna Zośka – kiedy wypada

Zimna Zośka i zimni ogrodnicy to określenia kilku...

0 1554

Ile prądu zużywa konsola?

Rozrywka jest bardzo ważnym elementem naszego życia....

0 2942

Co grozi za łapówkę – jaka kara?

W świetle obowiązujących przepisów już samo przyjęcie...

0 1426

Co grozi za nieszczepienie dziec...

W Polsce obowiązkowe szczepienia ochronne obejmują...

0 1052

Wszystkich Świętych – kiedy wypada

Uroczystość Wszystkich Świętych to święto katolickie,...

0 1179

Ile prądu zużywa ładowarka do te...

Ładowarka do telefonu, podobnie jak ładowarka do...

6 21440

Opinie - Co grozi za jazdę pod wpływem alkoholu - po pijanemu – jaka kara?

  
 

Opinie - Co grozi za jazdę pod wpływem alkoholu - po pijanemu – jaka kara?

  
 

Top Dyskusje

~ Sebastian 2024-10-31 21:41:21

Nieprawda. W Polsce od 1977 roku (z jednym wyjątkiem) marzec trwa 743 godziny a październik od 1996 roku trwa 745 godzin....

~ aga 2024-10-23 17:47:42

A z bobolic do świnoujścia 2 tygodnie albo krócej pozdrawiam:-)

~ alan 2024-07-01 20:11:11

20mld