Święto Niepodległości – kiedy wypada

0 806

11 listopada 1918 r., po 123 latach zaborów, Polska odzyskała niepodległość – Rada Regencyjna Królestwa Polskiego przekazała władzę wojskową marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu.

Święto upamiętniające to wydarzenie zostało jednak ustanowione nieco później – w 1937 roku – i dość szybko zniesione – w 1945 r. Przy czym należy zaznaczyć, że świętowanie podczas II wojny światowej było z oczywistych względów niemożliwe, więc oficjalne obchody odzyskania niepodległości odbyły się we wspomnianym okresie tylko dwa razy – w 1937 r. i w 1938 r.

Święto Niepodległości (a właściwie: Narodowe Święto Niepodległości) przywróciła dopiero ustawa uchwalona przez sejm 15 lutego 1989 r. i to właśnie od tej pory 11 listopada jest nie tylko najważniejszym świętem państwowym, ale również dniem wolnym do pracy.

Czy wiesz, że... w okresie Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej, tj. od 1952 do 1989 r., najważniejszym świętem państwowym było Narodowe Święto Odrodzenia Polski obchodzone 22 lipca na pamiątkę ogłoszenia Manifestu Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego (PKWN) w 1944 roku.

Obecnie główne uroczystości związane ze Świętem Niepodległości mają miejsce w Warszawie na placu marszałka Józefa Piłsudskiego, przed Grobem Nieznanego Żołnierza. Biorą w nich udział najwyższe władze państwowe. Jednocześnie niemal każde polskie miasto i miasteczko organizuje swoje własne obchody 11 listopada, w trakcie których odbywają się m.in. pokazy grup rekonstrukcyjnych, koncerty pieśni wojskowych i patriotycznych, biegi oraz marsze niepodległościowe.

Czy uczestniczycie w paradach i przemarszach organizowanych 11 listopada w Waszym mieście? A może w inny sposób świętujecie odzyskanie przez Polskę niepodległości? Zapraszamy do dzielenia się refleksjami na temat omawianego święta w komentarzach.

Czym się różni list polecony eko...

List polecony to niemal pewna gwarancja dostarczenia...

0 1683

Co to znaczy przesyłka kurierska...

Zakupy internetowe cieszą się coraz większą popularnością...

0 1359

Ile prądu zużywa odkurzacz?

Średniej klasy odkurzacz ma moc około 1500 W. Wysokość...

1 10117

Co grozi za niepłacenie alimentó...

Zgodnie z przepisami Kodeksu karnego (art. 209) uchylanie...

1 1101

Jak zrobić przelew do Rosji?

Choć wydawałoby się, że przelew do pobliskiego...

2 2548

Ile kosztuje budowa fundamentów?

Postawienie fundamentów to pierwszy krok milowy budowy...

0 5707

Opinie - Święto Niepodległości – kiedy wypada

  
 

Opinie - Święto Niepodległości – kiedy wypada