Święto Niepodległości – kiedy wypada

0 673

11 listopada 1918 r., po 123 latach zaborów, Polska odzyskała niepodległość – Rada Regencyjna Królestwa Polskiego przekazała władzę wojskową marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu.

Święto upamiętniające to wydarzenie zostało jednak ustanowione nieco później – w 1937 roku – i dość szybko zniesione – w 1945 r. Przy czym należy zaznaczyć, że świętowanie podczas II wojny światowej było z oczywistych względów niemożliwe, więc oficjalne obchody odzyskania niepodległości odbyły się we wspomnianym okresie tylko dwa razy – w 1937 r. i w 1938 r.

Święto Niepodległości (a właściwie: Narodowe Święto Niepodległości) przywróciła dopiero ustawa uchwalona przez sejm 15 lutego 1989 r. i to właśnie od tej pory 11 listopada jest nie tylko najważniejszym świętem państwowym, ale również dniem wolnym do pracy.

Czy wiesz, że... w okresie Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej, tj. od 1952 do 1989 r., najważniejszym świętem państwowym było Narodowe Święto Odrodzenia Polski obchodzone 22 lipca na pamiątkę ogłoszenia Manifestu Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego (PKWN) w 1944 roku.

Obecnie główne uroczystości związane ze Świętem Niepodległości mają miejsce w Warszawie na placu marszałka Józefa Piłsudskiego, przed Grobem Nieznanego Żołnierza. Biorą w nich udział najwyższe władze państwowe. Jednocześnie niemal każde polskie miasto i miasteczko organizuje swoje własne obchody 11 listopada, w trakcie których odbywają się m.in. pokazy grup rekonstrukcyjnych, koncerty pieśni wojskowych i patriotycznych, biegi oraz marsze niepodległościowe.

Czy uczestniczycie w paradach i przemarszach organizowanych 11 listopada w Waszym mieście? A może w inny sposób świętujecie odzyskanie przez Polskę niepodległości? Zapraszamy do dzielenia się refleksjami na temat omawianego święta w komentarzach.

Ile idzie Allegro MiniPaczka InP...

Zamawiając różne rzeczy ze sklepów internetowych...

0 842

Ile idzie paczka z Aliexpress?

Aliexpress przestał być tylko ciekawostką dla odważnych....

12 1470

Jak zaoszczędzić na rachunkach?

Comiesięczne opłacanie rachunków to zdecydowanie...

0 1182

Co grozi za zniesławienie – jaka...

Zniesławienie (też: pomówienie, oszczerstwo) to...

0 1203

Ile idzie list zwykły priorytetowy?

Niejednokrotnie chcemy przyspieszyć czas doręczenia...

103 81866

Ile prądu zużywa kuchenka gazowa?

Wydawałoby się, że kuchenka gazowa zużywa gaz,...

0 2899

Opinie - Święto Niepodległości – kiedy wypada

  
 

Opinie - Święto Niepodległości – kiedy wypada