Boże Ciało – kiedy wypada

0 931

Boże Ciało to używane powszechnie określenie Uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, czyli święta obchodzonego w Kościele katolickim na pamiątkę ustanowienia Najświętszego Sakramentu – Eucharystii podczas Ostatniej Wieczerzy.

Boże Ciało to święto ruchome, które wypada w czwartek po Uroczystości Trójcy Świętej, a zatem 60 dni po Niedzieli Wielkanocnej (najwcześniej 21 maja i najpóźniej 24 czerwca). W nadchodzących latach jego obchody będą przypadać:

- w 2019 r. – 20 czerwca;

- w 2020 r. – 11 czerwca;

- w 2021 r. –  3 czerwca.

Głównym bodźcem do ustanowienia święta Bożego Ciała był cud eucharystyczny, który wydarzył się w miejscowości Bolsena we Włoszech. W czasie mszy świętej odprawianej w tamtejszym kościele w 1263 r. hostia znajdująca się w rękach celebransa zaczęła krwawić, a krople krwi spadały na korporał. Poplamiony obrus został przesłany papieżowi Urbanowi IV, a ten nie tylko uznał cud, ale 11 sierpnia 1264 roku bullą „Transiturus” oficjalnie wprowadził święto Bożego Ciała w całym Kościele.

Ciekawostka: w Kościele katolickim ustanowienie Najświętszego Sakramentu wspomina się także w Wielki Czwartek, ale dzień ten – w przeciwieństwie do święta Bożego Ciała – nie ma charakteru radosnego i dziękczynnego. W Wielki Czwartek rozpamiętywana jest bowiem również Męka Chrystusa, a co za tym idzie –  dominuje nastrój powagi, zadumy, skupienia. 

W Święto Bożego Ciała z każdej parafii po głównej mszy (czyli po sumie) wyrusza procesja z Najświętszym Sakramentem. Ma ona bardzo uroczysty charakter – dziewczynką sypią kwiatki, biją dzwony, palą się kadzidła, często gra orkiestra. Wierni, idący w procesji, zatrzymują się przy czterech ołtarzach. Ich liczba nie jest przypadkowa – podczas każdego przystanku odczytywane są bowiem fragmenty na temat Eucharystii pochodzące z jednej z Ewangelii.

Boże Ciało należy do grupy świąt nakazanych, zatem katolicy mają obowiązek uczestniczenia w tym dniu we mszy świętej. Poza tym w naszym kraju czwartek, w który obchodzi się Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, jest ustawowo wolny od pracy.

Co sądzicie o Uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa? Czy uczestniczycie w procesjach organizowanych w Boże Ciało? Czekamy na Wasze opinie i refleksje na temat omawianego święta w komentarzach.

Ile prądu zużywa kuchenka gazowa?

Wydawałoby się, że kuchenka gazowa zużywa gaz,...

1 3213

Co grozi za nierozliczenie PIT-u...

W świetle obowiązujących przepisów podatnicy, którzy...

0 1334

Ile idzie przesyłka kurierska?

W przypadku szczególnie cennych dla nas dokumentów...

22 28519

Ile idzie list polecony prioryte...

Ważną korespondencję (np. dokumenty, umowy, sprawozdania)...

461 275916

Co grozi za porzucenie pracy prz...

Obowiązujący Kodeks pracy nie zawiera przepisów,...

0 1005

Co grozi za ściąganie filmów z I...

W świetle obowiązujących przepisów ściąganie...

0 1437

Opinie - Boże Ciało – kiedy wypada

  
 

Opinie - Boże Ciało – kiedy wypada

  
 

Top Dyskusje

~ Abc 2023-11-27 17:08:00

"prawym-górnym i lewym dolnym rogiem ekranu" Taki sam wynik mozna uzyskac mierzac odleglosc miedzy lewym gornym rogiem,...

~ Nieokrzesana 2023-11-25 22:01:54

Mam 11’5 lat i 1,50cm waga 38’5 buty 37/38

~ Bubsztal 2023-11-22 17:00:56

Czy jeśli Układ Słoneczny zaczął się tworzyć 4,6 mld lat temu, a Ziemia 100 mln lat później, to Ziemia powstała...