Boże Ciało – kiedy wypada
0 | 1080 |
Boże Ciało to używane powszechnie określenie Uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, czyli święta obchodzonego w Kościele katolickim na pamiątkę ustanowienia Najświętszego Sakramentu – Eucharystii podczas Ostatniej Wieczerzy.
Boże Ciało to święto ruchome, które wypada w czwartek po Uroczystości Trójcy Świętej, a zatem 60 dni po Niedzieli Wielkanocnej (najwcześniej 21 maja i najpóźniej 24 czerwca). W nadchodzących latach jego obchody będą przypadać:
- w 2019 r. – 20 czerwca;
- w 2020 r. – 11 czerwca;
- w 2021 r. – 3 czerwca.
Głównym bodźcem do ustanowienia święta Bożego Ciała był cud eucharystyczny, który wydarzył się w miejscowości Bolsena we Włoszech. W czasie mszy świętej odprawianej w tamtejszym kościele w 1263 r. hostia znajdująca się w rękach celebransa zaczęła krwawić, a krople krwi spadały na korporał. Poplamiony obrus został przesłany papieżowi Urbanowi IV, a ten nie tylko uznał cud, ale 11 sierpnia 1264 roku bullą „Transiturus” oficjalnie wprowadził święto Bożego Ciała w całym Kościele.
Ciekawostka: w Kościele katolickim ustanowienie Najświętszego Sakramentu wspomina się także w Wielki Czwartek, ale dzień ten – w przeciwieństwie do święta Bożego Ciała – nie ma charakteru radosnego i dziękczynnego. W Wielki Czwartek rozpamiętywana jest bowiem również Męka Chrystusa, a co za tym idzie – dominuje nastrój powagi, zadumy, skupienia.
W Święto Bożego Ciała z każdej parafii po głównej mszy (czyli po sumie) wyrusza procesja z Najświętszym Sakramentem. Ma ona bardzo uroczysty charakter – dziewczynką sypią kwiatki, biją dzwony, palą się kadzidła, często gra orkiestra. Wierni, idący w procesji, zatrzymują się przy czterech ołtarzach. Ich liczba nie jest przypadkowa – podczas każdego przystanku odczytywane są bowiem fragmenty na temat Eucharystii pochodzące z jednej z Ewangelii.
Boże Ciało należy do grupy świąt nakazanych, zatem katolicy mają obowiązek uczestniczenia w tym dniu we mszy świętej. Poza tym w naszym kraju czwartek, w który obchodzi się Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, jest ustawowo wolny od pracy.
Co sądzicie o Uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa? Czy uczestniczycie w procesjach organizowanych w Boże Ciało? Czekamy na Wasze opinie i refleksje na temat omawianego święta w komentarzach.
Opinie - Boże Ciało – kiedy wypada