Co grozi za sprzedaż podróbek – jaka kara?

0 1173

W świetle obowiązujących przepisów osoba handlująca podróbkami popełnia przestępstwo, za które grozi nie tylko wysoka grzywna, ale także kara więzienia.

Zgodnie bowiem z ust.1 art. 305 ustawy z dnia 30 czerwca 2000 r. Prawo własności przemysłowej: kto w celu wprowadzenia do obrotu, oznacza towary podrobionym znakiem towarowym, zarejestrowanym znakiem towarowym, którego nie ma prawa używać lub dokonuje obrotu towarami oznaczonymi takimi znakami, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2

Jeszcze wyższa kara – kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 5. – przewidziana jest dla tych sprawców, którzy z popełniania przestępstwa określonego powyżej uczynili sobie stałe źródło dochodu lub dopuszczają się go w stosunku do towarów o znacznej wartości. Natomiast w tzw. wypadkach mniejszej wagi za produkcję lub sprzedaż podróbek grozi wyłącznie grzywna (ust.2 art. 305).

Z kolei na podstawie art. 296 Prawa własności przemysłowej właściciel podrabianego znaku towarowego może dochodzić swoich roszczeń również w postępowaniu cywilnym i domagać się od osób produkujących lub sprzedających podróbki jego towarów:

1) zaniechania naruszania;

2) wydania bezpodstawnie uzyskanych korzyści;

3) naprawienia wyrządzonej szkody (zapłaty odszkodowania).

Ważne: w przeszłości klientom, którzy wchodzili w posiadanie podróbek, groził zarzut paserstwa, ale obecnie polski ustawodawca nie przewiduje żadnych sankcji dla osób, które kupują nieoryginalne produkty.

Ile prądu zużywa boiler?

Podgrzewanie wody, szczególnie zimą to niemal codzienność....

0 2393

Pierwszy dzień wiosny – kiedy wy...

Wiosna to pora roku, która trwa od momentu równonocy...

0 746

Co grozi za pobicie – jaka kara?

W polskim prawie pobiciem nazywa się czynną napaść...

0 1398

Ile wody zużywa zmywarka?

W zależności od modelu oraz wybranego programu, zmywarka...

3 4724

Co zużywa baterię w smartfonie z...

Wiele osób pamięta jeszcze zapewne czasy, w których...

0 1265

Święto Trzech Króli – kiedy wypada

Święto Trzech Króli to potoczna nazywa Uroczystości...

0 776

Opinie - Co grozi za sprzedaż podróbek – jaka kara?

  
 

Opinie - Co grozi za sprzedaż podróbek – jaka kara?