Co grozi za sprzedaż podróbek – jaka kara?
0 | 1544 |
W świetle obowiązujących przepisów osoba handlująca podróbkami popełnia przestępstwo, za które grozi nie tylko wysoka grzywna, ale także kara więzienia.
Zgodnie bowiem z ust.1 art. 305 ustawy z dnia 30 czerwca 2000 r. Prawo własności przemysłowej: kto w celu wprowadzenia do obrotu, oznacza towary podrobionym znakiem towarowym, zarejestrowanym znakiem towarowym, którego nie ma prawa używać lub dokonuje obrotu towarami oznaczonymi takimi znakami, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
Jeszcze wyższa kara – kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 5. – przewidziana jest dla tych sprawców, którzy z popełniania przestępstwa określonego powyżej uczynili sobie stałe źródło dochodu lub dopuszczają się go w stosunku do towarów o znacznej wartości. Natomiast w tzw. wypadkach mniejszej wagi za produkcję lub sprzedaż podróbek grozi wyłącznie grzywna (ust.2 art. 305).
Z kolei na podstawie art. 296 Prawa własności przemysłowej właściciel podrabianego znaku towarowego może dochodzić swoich roszczeń również w postępowaniu cywilnym i domagać się od osób produkujących lub sprzedających podróbki jego towarów:
1) zaniechania naruszania;
2) wydania bezpodstawnie uzyskanych korzyści;
3) naprawienia wyrządzonej szkody (zapłaty odszkodowania).
Ważne: w przeszłości klientom, którzy wchodzili w posiadanie podróbek, groził zarzut paserstwa, ale obecnie polski ustawodawca nie przewiduje żadnych sankcji dla osób, które kupują nieoryginalne produkty.
Opinie - Co grozi za sprzedaż podróbek – jaka kara?