Co grozi za jazdę bez prawa jazdy – jaka kara?

0 1085

W świetle obowiązujących przepisów prowadzenie samochodu bez prawa jazdy może być zakwalifikowane jako wykroczenie albo jako przestępstwo. O tym, czy grozi nam mandat, grzywna lub więzienie decydują okoliczności.

Osoby, które prowadzą samochód po utracie prawa jazdy, popełniają przestępstwo i mogą zostać skazane nawet na dwa lata więzienia. Zgodnie bowiem z artykułem 180a Kodeksu karnego:

Kto na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub w strefie ruchu, prowadzi pojazd mechaniczny, nie stosując się do decyzji właściwego organu o cofnięciu uprawnienia do kierowania pojazdami, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

W takich okolicznościach sąd orzeka również zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych (art. 42 § 1a kk). Tym, którzy nie będą go przestrzegać, grozi kolejna kara – kara pobawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5 (art. 244 kk).

Przytoczone przepisy nie dotyczą osób, które prowadzą samochód bez prawa jazdy i nigdy tego prawa jazdy nie miały. Wówczas mówi się bowiem wyłącznie o wykroczeniu, które skutkuje karą grzywny oraz możliwością orzeczenia zakazu prowadzenia pojazdów (Kodeks wykroczeń, art. 94). 

Z kolei w przypadku, gdy kierujący pojazdem posiada stosowne uprawnienia, ale nie ma prawa jazdy przy sobie, funkcjonariusz może ukarać go mandatem w wysokości 50 złotych za brak dokumentu.


Jak zmierzyć cale ekranu?

Przekątne ekranu mierzone są w calach. Jeszcze kilkanaście...

9 14671

Jak zrobić przelew walutowy?

W dzisiejszych czasach wiele osób prędzej czy później...

3 1990

Rok przestępny – kiedy wypada

Rok przystępny – czyli rok liczący 366 zamiast...

0 1498

Co grozi za stalking – jaka kara?

Od 6 czerwca 2011 r. stalking, czy uporczywe nękanie,...

0 1163

Co grozi za brak dowodu osobiste...

Chociaż przekraczanie granic wewnętrznych strefy...

1 1760

Ile kosztuje SMS Premium?

Krótkie wiadomości SMS to obecnie najpopularniejsza...

1 4250

Opinie - Co grozi za jazdę bez prawa jazdy – jaka kara?

  
 

Opinie - Co grozi za jazdę bez prawa jazdy – jaka kara?