Co grozi za jazdę bez prawa jazdy – jaka kara?

0 858

W świetle obowiązujących przepisów prowadzenie samochodu bez prawa jazdy może być zakwalifikowane jako wykroczenie albo jako przestępstwo. O tym, czy grozi nam mandat, grzywna lub więzienie decydują okoliczności.

Osoby, które prowadzą samochód po utracie prawa jazdy, popełniają przestępstwo i mogą zostać skazane nawet na dwa lata więzienia. Zgodnie bowiem z artykułem 180a Kodeksu karnego:

Kto na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub w strefie ruchu, prowadzi pojazd mechaniczny, nie stosując się do decyzji właściwego organu o cofnięciu uprawnienia do kierowania pojazdami, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

W takich okolicznościach sąd orzeka również zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych (art. 42 § 1a kk). Tym, którzy nie będą go przestrzegać, grozi kolejna kara – kara pobawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5 (art. 244 kk).

Przytoczone przepisy nie dotyczą osób, które prowadzą samochód bez prawa jazdy i nigdy tego prawa jazdy nie miały. Wówczas mówi się bowiem wyłącznie o wykroczeniu, które skutkuje karą grzywny oraz możliwością orzeczenia zakazu prowadzenia pojazdów (Kodeks wykroczeń, art. 94). 

Z kolei w przypadku, gdy kierujący pojazdem posiada stosowne uprawnienia, ale nie ma prawa jazdy przy sobie, funkcjonariusz może ukarać go mandatem w wysokości 50 złotych za brak dokumentu.


Co to jest retorta?

Naczynia przeznaczone do zastosowań chemicznych zazwyczaj...

1 2126

Ile idzie Paczka w Ruchu?

Usługi typu „Click&Collect” (zamówienie składane...

40 2665

Ile kosztuje instalacja CO?

Koszt założenia kompletnej instalacji centralnego...

0 6392

Ile się czeka na paszport?

Najczęstsze pytanie, jakie pada w momencie składania...

2 19322

Co grozi za podrobienie podpisu ...

W świetle obowiązujących przepisów podpisanie się...

0 937

Boże Ciało – kiedy wypada

Boże Ciało to używane powszechnie określenie Uroczystości...

0 653

Opinie - Co grozi za jazdę bez prawa jazdy – jaka kara?

  
 

Opinie - Co grozi za jazdę bez prawa jazdy – jaka kara?