Co grozi za jazdę bez prawa jazdy – jaka kara?

0 764

W świetle obowiązujących przepisów prowadzenie samochodu bez prawa jazdy może być zakwalifikowane jako wykroczenie albo jako przestępstwo. O tym, czy grozi nam mandat, grzywna lub więzienie decydują okoliczności.

Osoby, które prowadzą samochód po utracie prawa jazdy, popełniają przestępstwo i mogą zostać skazane nawet na dwa lata więzienia. Zgodnie bowiem z artykułem 180a Kodeksu karnego:

Kto na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub w strefie ruchu, prowadzi pojazd mechaniczny, nie stosując się do decyzji właściwego organu o cofnięciu uprawnienia do kierowania pojazdami, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

W takich okolicznościach sąd orzeka również zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych (art. 42 § 1a kk). Tym, którzy nie będą go przestrzegać, grozi kolejna kara – kara pobawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5 (art. 244 kk).

Przytoczone przepisy nie dotyczą osób, które prowadzą samochód bez prawa jazdy i nigdy tego prawa jazdy nie miały. Wówczas mówi się bowiem wyłącznie o wykroczeniu, które skutkuje karą grzywny oraz możliwością orzeczenia zakazu prowadzenia pojazdów (Kodeks wykroczeń, art. 94). 

Z kolei w przypadku, gdy kierujący pojazdem posiada stosowne uprawnienia, ale nie ma prawa jazdy przy sobie, funkcjonariusz może ukarać go mandatem w wysokości 50 złotych za brak dokumentu.


Ile prądu zużywa klimatyzator do...

Lato to najbardziej wyczekiwana pora roku. Piękna...

1 2272

Ile kosztuje złom, aluminium, st...

Średnia cena skupu złomu, aluminium, stali, miedzi...

12 135300

Święto Dziękczynienia – kiedy wp...

Święto/Dzień Dziękczynienia (ang. Thanksgiving...

0 765

Boże Ciało – kiedy wypada

Boże Ciało to używane powszechnie określenie Uroczystości...

0 547

Co ile lat trzeba wymieniać wodo...

Wodomierze, jak wszystkie urządzenia, z czasem się...

2 1798

Ile trwa wypłata z PayPal? Jak d...

PayPal to znany na całym świecie pośrednik transakcji...

2 3537

Opinie - Co grozi za jazdę bez prawa jazdy – jaka kara?

  
 

Opinie - Co grozi za jazdę bez prawa jazdy – jaka kara?

  
 

Top Dyskusje

~ Sebastian 2021-10-17 20:02:17

List polecony priorytetowy z Polski do Hiszpanii wysłałem 1 października minęło już 17 dni i nadal w śledzeniu przesyłki...

~ Pacia 2021-10-15 10:41:46

Ja tak samo i non stop weryfikuja czy to nie oszustwo.

~ Andy 2021-10-14 23:04:14

A powierzchniowo jak to wyglada?