Co grozi pracodawcy za niewypłacenie wynagrodzenia – jaka kara?

0 1376

Zgodnie z art. 94 pkt 5 Kodeksu pracy terminowe i prawidłowe wypłacanie wynagrodzenia jest jednym z obowiązków pracodawcy. Naruszenie tego obowiązku wiąże się z karami finansowymi, a także z możliwością rozwiązania umowy przez pracownika w trybie natychmiastowym, a nawet z sankcjami z Kodeksu karnego.

W świetle obowiązujących przepisów pracownikowi, który nie otrzymał wynagrodzenia w terminie bądź otrzymał wynagrodzenie w wysokości zaniżonej, przysługuje prawo:

- ubiegania się o odsetki za każdy dzień zwłoki niezależnie od przyczyny opóźnienia wypłaty (na podstawie art. 481 § 1 Kodeksu cywilnego, który mówi, że „jeżeli dłużnik opóźnia się ze spełnieniem świadczenia pieniężnego, wierzyciel może żądać odsetek za czas opóźnienia, chociażby nie poniósł żadnej szkody i chociażby opóźnienie było następstwem okoliczności, za które dłużnik odpowiedzialności nie ponosi”);

- ubiegania się o odszkodowanie na podstawie art. 471 Kodeksu cywilnego, jeżeli z powodu opóźnionej wypłaty doznał szkody, np. nie był w stanie spłacić rady kredytu i bank naliczył mu dodatkowe opłaty za niewywiązanie się z umowy;

Ponadto art. 55. § 2 Kodeksu pracy daje pracownikowi możliwość rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia w sytuacji, gdy pracodawca uchyla się od swoich podstawowych obowiązków, w tym wypłaty pensji. Co więcej, w takim przypadku pracodawca musi wypłacić podwładnemu odszkodowanie w wysokości wynagrodzenia za okres wypowiedzenia.

Pracodawca musi liczyć się zatem nie tylko z koniecznością uiszczenia powstałych zaległości, ale także z zapłatą naliczonych odsetek oraz odszkodowania. Za popełnione wykroczenie grozi mu także kara grzywny od 1000 zł do 30 000 zł  (art. 282. § 1 kp) – jeżeli sprawa trafi do sądu. Pracownik nie musi bowiem pozywać przełożonego – może najpierw złożyć skargę do Państwowej Inspekcji Pracy. Organ ten ma z kolei prawo nałożyć na  pracodawcę, który nie wypłaca pensji:

 - mandat karny do 2000 złotych;

- grzywnę w celu przymuszenia – jej maksymalna wysokość została ustalana na poziomie 10 tys. złotych dla osób fizycznych oraz 50 tys. złotych dla osób prawnych i jednostek organizacyjnych nie posiadających osobowości prawnej.

Oczywiście w razie jakichkolwiek wątpliwości PIP wstrzymuje nałożenie kary finansowej i kieruje sprawę do sądu pracy.

Należy wspomnieć, że polskie prawo przewiduje też sankcje karne w stosunku do tych pracodawców, którzy – będąc już zobowiązani orzeczeniem sądu – wciąż unikają wypłaty wynagrodzenia pracownikowi. Niezastosowanie się do wyroku kończyć się w takiej sytuacji karą grzywny lub ograniczenia wolności bądź pozbawienia wolności do lat 3 (art. 218. § 3 kk).

Co grozi za przejechanie na czer...

W świetle obowiązujących przepisów drogowych czerwony...

0 1334

Ile idzie Allegro MiniPaczka InP...

Zamawiając różne rzeczy ze sklepów internetowych...

0 999

Ile idzie przekaz pocztowy?

Przekaz pocztowy stanowi dogodną formę przesyłania...

67 97497

Ile kosztuje złom, aluminium, st...

Średnia cena skupu złomu, aluminium, stali, miedzi...

14 136023

Jakie powinno być ciśnienie gazu?

Instalacja gazowa w samochodzie to coraz popularniejsze...

0 2078

Kiedy zaczyna się lato?

Lato to ulubiona pora roku większości ludzi. Jest...

0 1317

Opinie - Co grozi pracodawcy za niewypłacenie wynagrodzenia – jaka kara?

  
 

Opinie - Co grozi pracodawcy za niewypłacenie wynagrodzenia – jaka kara?

  
 

Top Dyskusje

~ Abc 2023-11-27 17:08:00

"prawym-górnym i lewym dolnym rogiem ekranu" Taki sam wynik mozna uzyskac mierzac odleglosc miedzy lewym gornym rogiem,...

~ Nieokrzesana 2023-11-25 22:01:54

Mam 11’5 lat i 1,50cm waga 38’5 buty 37/38

~ Bubsztal 2023-11-22 17:00:56

Czy jeśli Układ Słoneczny zaczął się tworzyć 4,6 mld lat temu, a Ziemia 100 mln lat później, to Ziemia powstała...