Co grozi pracodawcy za niewypłacenie wynagrodzenia – jaka kara?

0 1634

Zgodnie z art. 94 pkt 5 Kodeksu pracy terminowe i prawidłowe wypłacanie wynagrodzenia jest jednym z obowiązków pracodawcy. Naruszenie tego obowiązku wiąże się z karami finansowymi, a także z możliwością rozwiązania umowy przez pracownika w trybie natychmiastowym, a nawet z sankcjami z Kodeksu karnego.

W świetle obowiązujących przepisów pracownikowi, który nie otrzymał wynagrodzenia w terminie bądź otrzymał wynagrodzenie w wysokości zaniżonej, przysługuje prawo:

- ubiegania się o odsetki za każdy dzień zwłoki niezależnie od przyczyny opóźnienia wypłaty (na podstawie art. 481 § 1 Kodeksu cywilnego, który mówi, że „jeżeli dłużnik opóźnia się ze spełnieniem świadczenia pieniężnego, wierzyciel może żądać odsetek za czas opóźnienia, chociażby nie poniósł żadnej szkody i chociażby opóźnienie było następstwem okoliczności, za które dłużnik odpowiedzialności nie ponosi”);

- ubiegania się o odszkodowanie na podstawie art. 471 Kodeksu cywilnego, jeżeli z powodu opóźnionej wypłaty doznał szkody, np. nie był w stanie spłacić rady kredytu i bank naliczył mu dodatkowe opłaty za niewywiązanie się z umowy;

Ponadto art. 55. § 2 Kodeksu pracy daje pracownikowi możliwość rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia w sytuacji, gdy pracodawca uchyla się od swoich podstawowych obowiązków, w tym wypłaty pensji. Co więcej, w takim przypadku pracodawca musi wypłacić podwładnemu odszkodowanie w wysokości wynagrodzenia za okres wypowiedzenia.

Pracodawca musi liczyć się zatem nie tylko z koniecznością uiszczenia powstałych zaległości, ale także z zapłatą naliczonych odsetek oraz odszkodowania. Za popełnione wykroczenie grozi mu także kara grzywny od 1000 zł do 30 000 zł  (art. 282. § 1 kp) – jeżeli sprawa trafi do sądu. Pracownik nie musi bowiem pozywać przełożonego – może najpierw złożyć skargę do Państwowej Inspekcji Pracy. Organ ten ma z kolei prawo nałożyć na  pracodawcę, który nie wypłaca pensji:

 - mandat karny do 2000 złotych;

- grzywnę w celu przymuszenia – jej maksymalna wysokość została ustalana na poziomie 10 tys. złotych dla osób fizycznych oraz 50 tys. złotych dla osób prawnych i jednostek organizacyjnych nie posiadających osobowości prawnej.

Oczywiście w razie jakichkolwiek wątpliwości PIP wstrzymuje nałożenie kary finansowej i kieruje sprawę do sądu pracy.

Należy wspomnieć, że polskie prawo przewiduje też sankcje karne w stosunku do tych pracodawców, którzy – będąc już zobowiązani orzeczeniem sądu – wciąż unikają wypłaty wynagrodzenia pracownikowi. Niezastosowanie się do wyroku kończyć się w takiej sytuacji karą grzywny lub ograniczenia wolności bądź pozbawienia wolności do lat 3 (art. 218. § 3 kk).

Jak zrobić przelew do USA?

Przelew zagraniczny to wyzwanie nawet dla osób, które...

0 2651

Ile się czeka na prawo jazdy?

Każdy, kto zdał egzamin z umiejętności kierowania...

1 10326

Ile prądu zużywa zmywarka?

Zużycie prądu przez zmywarkę zależy nie tylko od...

9 26494

Co grozi za niestawienie się do ...

Kara grzywny, zatrzymanie i doprowadzenie, areszt,...

1 1997

Ile kosztuje list/paczka do Niem...

Wysyłka listów i paczek za granicę nie jest już...

10 2269

Jak zrobić przelew przez internet?

Rachunki, czynsz, podatki- te płatności jeszcze stosunkowo...

0 3051

Opinie - Co grozi pracodawcy za niewypłacenie wynagrodzenia – jaka kara?

  
 

Opinie - Co grozi pracodawcy za niewypłacenie wynagrodzenia – jaka kara?

  
 

Top Dyskusje

~ JEFFREY 2024-12-13 00:34:50

WYSPA EPSTEINA

~ Sebastian 2024-10-31 21:41:21

Nieprawda. W Polsce od 1977 roku (z jednym wyjątkiem) marzec trwa 743 godziny a październik od 1996 roku trwa 745 godzin....

~ aga 2024-10-23 17:47:42

A z bobolic do świnoujścia 2 tygodnie albo krócej pozdrawiam:-)