Co grozi za jazdę bez prawa jazdy na motor – jaka kara?

0 713

Grzywna, zakaz prowadzenia pojazdów, regres ubezpieczeniowy – w świetle polskich przepisów za jazdę bez prawa jazdy na motor grożą poważne konsekwencje.

W naszym kraju kierowca motocykla musi posiadać prawo jazdy kategorii A1, A2 lub A. Osoba, która wsiada na motor, a posiada prawo jazdy innej kategorii (np. B.) powinna liczyć się z karą grzywny. W 2018 r. mandat za kierowanie pojazdem silnikowym bez uprawnień wymaganych dla danego rodzaju pojazdu wynosi 300 zł.

Natomiast osoby, które w ogóle nie posiadają uprawnień do prowadzenia pojazdów (nie mają żadnego prawa jazdy), czeka mandat w wysokości 500 zł (zgodnie z taryfikatorem obowiązującym w 2018 r.).

Ponadto jazda motocyklem bez stosownych uprawnień może skutkować również sądowym zakazem prowadzenia pojazdów (mówi o tym art. 94 §1 Kodeksu wykroczeń). Należy przy tym zauważyć, że złamanie tego zakazu jest przestępstwem, za które – w świetle przepisów Kodeksu karnego – grozi kara pobawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5 (art. 244 kk).

Co więcej, kierowca motocykla, który spowodował kolizję tudzież wypadek podczas jazdy bez uprawnień nie może liczyć na wsparcie ubezpieczyciela i wszelkie koszty zdarzenia musi pokryć ze swojej kieszeni (jest to tzw. regres ubezpieczeniowy).

Ile kosztuje implant zębowy, pro...

Implantologia jest najlepszą metodą uzupełniania...

0 2559

Dzień Babci – kiedy wypada

Dzień Babci jest świętem rodzinnym, którego obchody...

0 670

Halloween – kiedy wypada

Halloween to święto wywodzące się z tradycji celtyckiej,...

0 717

Co grozi za zerwanie plomby z li...

W świetle obowiązujących przepisów kradzież prądu...

0 1480

Co grozi za sfałszowanie podpisu...

W świetle obowiązujących przepisów osoba, która...

0 818

Co grozi za niestawienie się w s...

Zgodnie z art. 377 § 3 Kodeksu postępowania karnego...

0 1271

Opinie - Co grozi za jazdę bez prawa jazdy na motor – jaka kara?

  
 

Opinie - Co grozi za jazdę bez prawa jazdy na motor – jaka kara?