Co grozi za jazdę bez prawa jazdy na motor – jaka kara?

0 638

Grzywna, zakaz prowadzenia pojazdów, regres ubezpieczeniowy – w świetle polskich przepisów za jazdę bez prawa jazdy na motor grożą poważne konsekwencje.

W naszym kraju kierowca motocykla musi posiadać prawo jazdy kategorii A1, A2 lub A. Osoba, która wsiada na motor, a posiada prawo jazdy innej kategorii (np. B.) powinna liczyć się z karą grzywny. W 2018 r. mandat za kierowanie pojazdem silnikowym bez uprawnień wymaganych dla danego rodzaju pojazdu wynosi 300 zł.

Natomiast osoby, które w ogóle nie posiadają uprawnień do prowadzenia pojazdów (nie mają żadnego prawa jazdy), czeka mandat w wysokości 500 zł (zgodnie z taryfikatorem obowiązującym w 2018 r.).

Ponadto jazda motocyklem bez stosownych uprawnień może skutkować również sądowym zakazem prowadzenia pojazdów (mówi o tym art. 94 §1 Kodeksu wykroczeń). Należy przy tym zauważyć, że złamanie tego zakazu jest przestępstwem, za które – w świetle przepisów Kodeksu karnego – grozi kara pobawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5 (art. 244 kk).

Co więcej, kierowca motocykla, który spowodował kolizję tudzież wypadek podczas jazdy bez uprawnień nie może liczyć na wsparcie ubezpieczyciela i wszelkie koszty zdarzenia musi pokryć ze swojej kieszeni (jest to tzw. regres ubezpieczeniowy).

Ile kosztuje iPhone 4, 5, 6, 7, 8?

Urządzenia firmy Apple biją rekordy popularności,...

3 5467

Jak zaoszczędzić gaz?

Gaz to jedno z podstawowych mediów w polskich domach...

0 1217

Co grozi za dopalacze – jaka kara?

Już blisko dekadę trwa w Polsce walka z dopalaczami...

0 695

Co grozi za brak dowodu rejestra...

Zmiany w przepisach drogowych nadchodzą wielkimi krokami....

0 668

Co grozi za porzucenie pracy prz...

Obowiązujący Kodeks pracy nie zawiera przepisów,...

0 756

Co grozi za niewydanie paragonu ...

W świetle obowiązujących przepisów niewydanie paragonu...

0 1018

Opinie - Co grozi za jazdę bez prawa jazdy na motor – jaka kara?

  
 

Opinie - Co grozi za jazdę bez prawa jazdy na motor – jaka kara?