Co grozi za jazdę bez prawa jazdy na motor – jaka kara?

0 775

Grzywna, zakaz prowadzenia pojazdów, regres ubezpieczeniowy – w świetle polskich przepisów za jazdę bez prawa jazdy na motor grożą poważne konsekwencje.

W naszym kraju kierowca motocykla musi posiadać prawo jazdy kategorii A1, A2 lub A. Osoba, która wsiada na motor, a posiada prawo jazdy innej kategorii (np. B.) powinna liczyć się z karą grzywny. W 2018 r. mandat za kierowanie pojazdem silnikowym bez uprawnień wymaganych dla danego rodzaju pojazdu wynosi 300 zł.

Natomiast osoby, które w ogóle nie posiadają uprawnień do prowadzenia pojazdów (nie mają żadnego prawa jazdy), czeka mandat w wysokości 500 zł (zgodnie z taryfikatorem obowiązującym w 2018 r.).

Ponadto jazda motocyklem bez stosownych uprawnień może skutkować również sądowym zakazem prowadzenia pojazdów (mówi o tym art. 94 §1 Kodeksu wykroczeń). Należy przy tym zauważyć, że złamanie tego zakazu jest przestępstwem, za które – w świetle przepisów Kodeksu karnego – grozi kara pobawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5 (art. 244 kk).

Co więcej, kierowca motocykla, który spowodował kolizję tudzież wypadek podczas jazdy bez uprawnień nie może liczyć na wsparcie ubezpieczyciela i wszelkie koszty zdarzenia musi pokryć ze swojej kieszeni (jest to tzw. regres ubezpieczeniowy).

Boże Narodzenie – kiedy wypada

Boże Narodzenie jest najważniejszym – obok Wielkanocy...

0 805

Ile idzie przekaz pocztowy?

Przekaz pocztowy stanowi dogodną formę przesyłania...

66 97215

Co to znaczy przesyłka kurierska...

Zakupy internetowe cieszą się coraz większą popularnością...

0 1267

Czym się różni list polecony eko...

List polecony to niemal pewna gwarancja dostarczenia...

0 1521

Co to znaczy list ekonomiczny?

Obecnie oferty firm kurierskich oraz poczty są bardzo...

0 1473

Ile prądu zużywa płyta indukcyjna?

Płyty indukcyjne zyskują coraz większą popularność...

17 56379

Opinie - Co grozi za jazdę bez prawa jazdy na motor – jaka kara?

  
 

Opinie - Co grozi za jazdę bez prawa jazdy na motor – jaka kara?