Co grozi za jazdę bez prawa jazdy na motor – jaka kara?

0 823

Grzywna, zakaz prowadzenia pojazdów, regres ubezpieczeniowy – w świetle polskich przepisów za jazdę bez prawa jazdy na motor grożą poważne konsekwencje.

W naszym kraju kierowca motocykla musi posiadać prawo jazdy kategorii A1, A2 lub A. Osoba, która wsiada na motor, a posiada prawo jazdy innej kategorii (np. B.) powinna liczyć się z karą grzywny. W 2018 r. mandat za kierowanie pojazdem silnikowym bez uprawnień wymaganych dla danego rodzaju pojazdu wynosi 300 zł.

Natomiast osoby, które w ogóle nie posiadają uprawnień do prowadzenia pojazdów (nie mają żadnego prawa jazdy), czeka mandat w wysokości 500 zł (zgodnie z taryfikatorem obowiązującym w 2018 r.).

Ponadto jazda motocyklem bez stosownych uprawnień może skutkować również sądowym zakazem prowadzenia pojazdów (mówi o tym art. 94 §1 Kodeksu wykroczeń). Należy przy tym zauważyć, że złamanie tego zakazu jest przestępstwem, za które – w świetle przepisów Kodeksu karnego – grozi kara pobawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5 (art. 244 kk).

Co więcej, kierowca motocykla, który spowodował kolizję tudzież wypadek podczas jazdy bez uprawnień nie może liczyć na wsparcie ubezpieczyciela i wszelkie koszty zdarzenia musi pokryć ze swojej kieszeni (jest to tzw. regres ubezpieczeniowy).

Co grozi za niepłacenie podatków...

Zgodnie z art. 54 § 1 Kodeksu karnego skarbowego podatnik,...

0 1141

Dzień Dziadka – kiedy wypada

Dzień Dziadka to święto świeckie, rodzinne, które...

0 913

Ile prądu zużywa zmywarka?

Zużycie prądu przez zmywarkę zależy nie tylko od...

9 26119

Co grozi za ucieczkę z miejsca k...

Kolizja jest zdarzeniem drogowym, w którym nie ma...

0 1068

Dzień Ziemi – kiedy wypada

Światowy Dzień Ziemi to międzynarodowa akcja promująca...

0 899

Etat – ile to godzin?

Praca na pełen etat to dla wielu osób synonim stabilności...

0 1432

Opinie - Co grozi za jazdę bez prawa jazdy na motor – jaka kara?

  
 

Opinie - Co grozi za jazdę bez prawa jazdy na motor – jaka kara?