Święto Flagi – kiedy wypada

0 1190

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej to polskie święto państwowe, wprowadzone ustawą z dnia 20 lutego 2004 r., które obchodzimy corocznie 2 maja.

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej wypada zatem pomiędzy dwoma innym świętami państwowymi, tj. pomiędzy Świętem Pracy (1 maja) oraz Świętem Narodowym Trzeciego Maja, niemniej – w przeciwieństwie do nich – nie należy do dni wolnych od pracy.

Wybór daty 2 maja nie jest wyborem przypadkowym – to właśnie tego dnia w 1945 r. oddziały Wojska Polskiego i Armii Czerwonej zdobyły stolicę III Rzeszy, a ich sukces był równoznaczny z końcem wojny w Europie. Polscy żołnierze z 1. Dywizji Kościuszkowskiej umieścili wówczas biało-czerwony sztandar na berlińskiej Siegessäule (Kolumnie Zwycięstwa).

Przy ustalaniu daty obchodów Święta Flagi spore znaczenie miał też fakt, że w okresie PRL zniesiono Święto Konstytucji 3 Maja i z tego względu wszystkie flagi wywieszone na obchody Święta Pracy 2 maja obowiązkowo zdejmowano.

Czy wiesz, że... 2 maja obchodzimy nie tylko Święto Flagi, ale także Dzień Polonii i Polaków za Granicą, który został wprowadzony nieco wcześniej, bo na mocy ustawy z dnia 20 marca 2002 r.

Dzień Flagi ustanowiono po to, aby propagować wiedzę o symbolach narodowych oraz wzmacniać tożsamość narodową i postawy patriotyczne Polaków. Oficjalne obchody 2 maja z udziałem najwyższych władz państwowych odbywają się w Warszawie i należy do nich m.in. ceremonia podniesienia flagi na Wieży Zegarowej Zamku Królewskiego. Ponadto zarówno w stolicy, jak i w pozostałych miastach organizowane są w tym dniu liczne parady, koncerty oraz pikniki rodzinne.

Zapamiętaj: zgodnie z art. 137 § 1 Kodeksu karnego za znieważenie, zniszczenie, uszkodzenie lub usunięcie flagi grozi kara grzywny, kara ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

Ze Świętem Flagi związany jest również zwyczaj wywieszania flagi (który dotyczy każdego święta państwowego) oraz zwyczaj noszenia kokardy narodowej (biało-czerownej rozetki).

Ciekawostka: flagę o układzie barw odwrotnym do flagi Polski, czyli czerwono-białą mają m.in. Indonezja, Monako oraz austriackie miasto Salzburg.

Święto flagi państwowej obchodzone jest również w innych krajach na świecie, m.in. w Australii (3 września) w Brazylii (19 listopada), w Grecji (27 października), w Kanadzie (15 lutego), na Litwie (1 stycznia, w Stanach Zjednoczonych (14 czerwca) oraz w Szwecji (6 czerwca).

Co sądzicie o Święcie Flagi? Czy pamiętacie o jego obchodach? Czy należycie do osób, które 2 maja wywieszają flagę państwową i zakładają kokardę narodową? Zapraszamy do dzielenia się opiniami na temat Święta Flagi w komentarzach.

Co grozi za posiadanie narkotykó...

Zgodnie z prawem obowiązującym w Polsce za posiadanie...

0 1490

Co grozi za jazdę pod wpływem al...

W świetle polskiego prawa osoby, które prowadzą...

0 1505

Ile prądu zużywa toster?

Spoglądając na tabliczkę znamionową tostera tracimy...

0 3622

Jak zaoszczędzić gaz?

Gaz to jedno z podstawowych mediów w polskich domach...

0 1683

Co grozi za brak OC – jaka kara?

W świetle ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych,...

0 1195

Kiedy zaczyna się wiosna?

Pierwszy dzień wiosny – na ten czas czeka wiele...

0 1173

Opinie - Święto Flagi – kiedy wypada

  
 

Opinie - Święto Flagi – kiedy wypada

  
 

Top Dyskusje

~ JEFFREY 2024-12-13 00:34:50

WYSPA EPSTEINA

~ Sebastian 2024-10-31 21:41:21

Nieprawda. W Polsce od 1977 roku (z jednym wyjątkiem) marzec trwa 743 godziny a październik od 1996 roku trwa 745 godzin....

~ aga 2024-10-23 17:47:42

A z bobolic do świnoujścia 2 tygodnie albo krócej pozdrawiam:-)