Pierwszy dzień wiosny – kiedy wypada

0 1080

Wiosna to pora roku, która trwa od momentu równonocy wiosennej do momentu przesilenia letniego, czyli od około 21 marca do około 22 czerwca.

Pierwszy dzień wiosny wypada w dniu równonocy wiosennej, a ta nie ma stałej daty – występuje wówczas, gdy Ziemia znajduje się w punkcie Wagi, a Słońce w punkcie Barana. W rezultacie początek wiosny w najbliższych dekadach na półkuli północnej będzie przypadał 19 albo 20 marca.

Początek wiosny ustalany na podstawie równonocy nazywany jest powszechnie początkiem wiosny astronomicznej. Obok niego funkcjonuje początek wiosny kalendarzowej, który zawsze wypada 21 marca.

Ciekawostka: data wiosny astronomicznej i kalendarzowej ostatnio pokryła się w 2007 r. Następnym razem dojdzie do takiej sytuacji dopiero w 2102 r.

Z obchodami początku wiosny kalendarzowej związane są w Polsce dwa zwyczaje: zwyczaj topienia Marzanny oraz Dzień Wagarowicza.

Topienie Marzanny 

Marzanna to imię słowiańskiej bogini śmierci i zimy, a także nazwa słomianej kukły, która ową boginię miała przedstawiać.

W czasach przedchrześcijańskich wierzono, że rytualne spalenie lub utopienie kukły symbolizującej Marzannę pomaga przywołać wiosnę i zapewnia obfite plony w nadchodzącym sezonie. Ten starosłowiański obrzęd wciąż jest w naszym kraju kultywowany, zwłaszcza przez najmłodszych, którzy 21 marca w obecności nauczycieli biorą udział w topieniu Marzanny w najbliżej położonym zbiorniku wodnym.

Innym zwyczajem, następującym tuż po utopieniu Marzanny i wciąż praktykowanym w niektórych polskich wsiach, jest tzw. „chodzenie z gaikiem”, czyli obnoszenie po domach sosnowej gałązki, symbolizującej nadejście wiosny.

Dzień Wagarowicza

21 marca wypada również inne nieformalne święto – Dzień Wagarowicza. Aby zniechęcić uczniów do jego obchodów, w wielu szkołach organizowane są wówczas imprezy, zawody sportowe, konkursy na najlepsze przebranie albo okolicznościowe wyjścia np. do kina lub teatru.

Czy wiesz, że… 21 marca przypadają również obchody: Światowego Dnia Zespołu Downa, Międzynarodowego Dnia Walki z Dyskryminacją Rasową (ustanowionego przez ONZ) oraz Światowego Dnia Poezji (ustanowionego przez UNESCO).

Czy świętujecie w jakiś sposób początek wiosny? Zdarzyło Wam się topić Marzannę? A może macie fajne wspomnienia związane z Dniem Wagarowicza? Zachęcamy do dzielenia się nimi w komentarzach.

Ile idzie list do USA?

USA i Polskę dzieli w linii prostej ponad 8000 km....

13 3418

Ile idzie paczka ekonomiczna?

Zawartości przekraczającej 2 kg nie możemy wysłać...

1 7187

Ile się czeka na paszport?

Najczęstsze pytanie, jakie pada w momencie składania...

2 19861

Ile kosztuje m3 wody?

Cena jednego metra sześciennego wody, zwanego również...

5 40845

Ile kosztuje olej opałowy?

Olej opałowy to coraz popularniejszy surowiec wykorzystywany...

1 3039

Co to jest adres rozliczeniowy?

Robiąc zakupy internetowe wiele osób decyduje się...

19 2426

Opinie - Pierwszy dzień wiosny – kiedy wypada

  
 

Opinie - Pierwszy dzień wiosny – kiedy wypada

  
 

Top Dyskusje

~ JEFFREY 2024-12-13 00:34:50

WYSPA EPSTEINA

~ Sebastian 2024-10-31 21:41:21

Nieprawda. W Polsce od 1977 roku (z jednym wyjątkiem) marzec trwa 743 godziny a październik od 1996 roku trwa 745 godzin....

~ aga 2024-10-23 17:47:42

A z bobolic do świnoujścia 2 tygodnie albo krócej pozdrawiam:-)