Co grozi za zerwanie plomby z licznika prądu, kradzież prądu – jaka kara?
0 | 2160 |
W świetle obowiązujących przepisów kradzież prądu jest przestępstwem, za które grożą zarówno sankcje karne, jak i cywilnoprawne.
Osoba, która dokonuje kradzieży prądu, może zostać pociągnięta do odpowiedzialności na podstawie art. 278. § 1. Kodeksu karnego, który mówi, że „kto zabiera w celu przywłaszczenia cudzą rzecz ruchomą, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5”. Z kolei w tzw. wypadkach mniejszej wagi sprawca podlega karze grzywny, karze ograniczenia wolności bądź pozbawienia wolności do roku (art. 278 § 3 k.k.).
Ponadto zgodnie z art. 57 ustawy z dnia 10 kwietnia 1997 r. Prawo energetyczne w razie nielegalnego poboru energii przedsiębiorstwa mają możliwość ubiegania się w drodze procesu cywilnego odszkodowania od sprawcy kradzieży. Niewiele z nich decyduje się jednak na ten krok. Obowiązujące przepisy dają bowiem przedsiębiorstwo energetycznym również prawo do ustalania taryf, a w taryfach – sposobów ustalania opłat za nielegalny pobór energii. Tym samym sprawa kradzieży nie musi wcale się skończyć w sądzie, aby należności zostały ściągnięte.
Wysokość owych należności powinna jednak pozostawać w zgodzie z wytycznymi zawartymi w Rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 31 sierpnia 1998 r. w sprawie ustalenia zakresu i wysokości opłat za nielegalny pobór energii elektrycznej. We wspomnianym dokumencie znajdują się również przepisy dotyczące opłat za zerwanie bądź naruszenie plomb, w świetle których:
- w przypadku zerwania bądź uszkodzenia plomb założonych przez dostawcę za jedną plombę trzeba zapłacić równowartość 50 kWh, a przy zerwaniu więcej niż jednej plomby, za każdą następną 15 kWh;
- w przypadku zerwania lub uszkodzenia plomb legalizacyjnych założonych przez Główny Urząd Miar pobierana jest opłata stanowiącą równowartość 600 kWh (przy liczniku do pomiaru bezpośredniego) lub 900 kWh (przy liczniku do pomiaru półpośredniego/pośredniego);
- w przypadku zerwania lub naruszenia plomby założonej przez dostawcę przy wstrzymaniu dostawy energii elektrycznej i samowolnego podłączenia instalacji należy przygotować się na opłatę stanowiącą równowartość 1.000 kWh.
Stawka za kilowatogodzinę energii elektrycznej zależy od sprzedawcy oraz operatora systemu dystrybucyjnego. W 2018 r. średnia cena w Polsce za 1kWh wynosiła 55 groszy.
Ważne: Uniemożliwienie dostępu do licznika osobom postronnym leży w interesie odbiorcy energii, gdyż to on odpowiada za nienaruszalność plomb. Nie należy jednak próbować zabezpieczać urządzenia na własną rękę – jest to zadanie administracji, która działa w porozumieniu z zakładem energetycznym.
Opinie - Co grozi za zerwanie plomby z licznika prądu, kradzież prądu – jaka kara?
Popularne
Ile idzie list polecony ...
Ważną korespondencję (np. dokumenty, umowy, sprawozdania) z pewnością warto ... 461 276197Ile kosztuje m3 gazu?
Lata 2022-2023 przyniosły użytkownikom gazu ziemnego złe wieści. Cena ... 62 218676Ile idzie list polecony ...
Jeśli mamy do wysłania istotne dokumenty, a jednocześnie nie zależy nam na ... 272 188789Ile kosztuje złom, aluminium, ...
Średnia cena skupu złomu, aluminium, stali, miedzi i innych metali kolorowych ... 14 136256Top Dyskusje
list polecony priorytetowy do Irlandii nadałam 16.06.2024, jest 21.06.2024 i wg śledzenia przesyłek dotarł do miejsca... |
Opinie - Co grozi za zerwanie plomby z licznika prądu, kradzież prądu – jaka kara?