Co grozi za przewożenie dziecka bez fotelika – jaka kara?

0 997

Zgodnie z obowiązującymi przepisami drogowymi dziecko mające mniej niż 150 cm wzrostu powinno być przewożone w foteliku bezpieczeństwa lub w innym urządzeniu przytrzymującym.

Jednocześnie ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym zezwala na przewożenie dziecka na tylnym siedzeniu samochodu, przytrzymywanego wyłącznie za pomocą pasów bezpieczeństwa, w następujących okolicznościach:

- kiedy dziecko ma co najmniej 135 cm, natomiast ze względu na masę i wzrost nie jest możliwe zapewnienie mu fotelika bezpieczeństwa lub innego urządzenia przytrzymującego;

- gdy dwoje dzieci jest przewożonych w fotelikach lub innych urządzeniach przytrzymujących, zainstalowanych na tylnych siedzeniach pojazdu i nie ma już możliwości zainstalowania kolejnego fotelika, a trzecie dziecko skończyło co najmniej 3 lata.

W pozostałych przypadkach kierowca przewożący dziecko bez fotelika musi liczyć się z mandatem w wysokości 150 zł oraz z utratą 6 punktów karnych, chyba że dziecko posiada zaświadczenie lekarskie o przeciwwskazaniu do przewożenia go w foteliku bezpieczeństwa lub innym urządzeniu przytrzymującym.

Mandat i utrata punktów grozi również kierowcy za przewożenie dziecka w foteliku, jeżeli siedzi ono tyłem do kierunku jazdy na przednim siedzeniu pojazdu wyposażonego w aktywną poduszkę powietrzną.

Co grozi za posiadanie narkotykó...

Zgodnie z prawem obowiązującym w Polsce za posiadanie...

0 1182

Co grozi za paserstwo – jaka kara?

W świetle obowiązujących przepisów paserstwo bywa...

0 1097

Ile kosztuje instalacja elektryc...

Koszt instalacji elektrycznej w domu lub mieszkaniu...

0 4846

Ile prądu zużywa klimatyzator do...

Lato to najbardziej wyczekiwana pora roku. Piękna...

1 2689

Dzień Ojca – kiedy wypada

Dzień Ojca to święto obchodzone niemal na całym...

0 918

Jak płacić na AliExpress?

Ze względu na rosnącą popularność serwisu AliExpress,...

0 807

Opinie - Co grozi za przewożenie dziecka bez fotelika – jaka kara?

  
 

Opinie - Co grozi za przewożenie dziecka bez fotelika – jaka kara?