Co grozi za przewożenie dziecka bez fotelika – jaka kara?

0 903

Zgodnie z obowiązującymi przepisami drogowymi dziecko mające mniej niż 150 cm wzrostu powinno być przewożone w foteliku bezpieczeństwa lub w innym urządzeniu przytrzymującym.

Jednocześnie ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym zezwala na przewożenie dziecka na tylnym siedzeniu samochodu, przytrzymywanego wyłącznie za pomocą pasów bezpieczeństwa, w następujących okolicznościach:

- kiedy dziecko ma co najmniej 135 cm, natomiast ze względu na masę i wzrost nie jest możliwe zapewnienie mu fotelika bezpieczeństwa lub innego urządzenia przytrzymującego;

- gdy dwoje dzieci jest przewożonych w fotelikach lub innych urządzeniach przytrzymujących, zainstalowanych na tylnych siedzeniach pojazdu i nie ma już możliwości zainstalowania kolejnego fotelika, a trzecie dziecko skończyło co najmniej 3 lata.

W pozostałych przypadkach kierowca przewożący dziecko bez fotelika musi liczyć się z mandatem w wysokości 150 zł oraz z utratą 6 punktów karnych, chyba że dziecko posiada zaświadczenie lekarskie o przeciwwskazaniu do przewożenia go w foteliku bezpieczeństwa lub innym urządzeniu przytrzymującym.

Mandat i utrata punktów grozi również kierowcy za przewożenie dziecka w foteliku, jeżeli siedzi ono tyłem do kierunku jazdy na przednim siedzeniu pojazdu wyposażonego w aktywną poduszkę powietrzną.

Co grozi za kradzież w sklepie o...

Od upomnienia po umieszczenie w zakładzie poprawczym,...

1 1496

Ile kosztuje olej opałowy?

Olej opałowy to coraz popularniejszy surowiec wykorzystywany...

1 2592

Ile idzie list zwykły priorytetowy?

Niejednokrotnie chcemy przyspieszyć czas doręczenia...

105 81926

Ile trwa wypłata z PayPal? Jak d...

PayPal to znany na całym świecie pośrednik transakcji...

5 3987

Wszystkich Świętych – kiedy wypada

Uroczystość Wszystkich Świętych to święto katolickie,...

0 874

Ile prądu zużywa odkurzacz?

Średniej klasy odkurzacz ma moc około 1500 W. Wysokość...

1 9937

Opinie - Co grozi za przewożenie dziecka bez fotelika – jaka kara?

  
 

Opinie - Co grozi za przewożenie dziecka bez fotelika – jaka kara?