Co grozi za przewożenie dziecka bez fotelika – jaka kara?

0 847

Zgodnie z obowiązującymi przepisami drogowymi dziecko mające mniej niż 150 cm wzrostu powinno być przewożone w foteliku bezpieczeństwa lub w innym urządzeniu przytrzymującym.

Jednocześnie ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym zezwala na przewożenie dziecka na tylnym siedzeniu samochodu, przytrzymywanego wyłącznie za pomocą pasów bezpieczeństwa, w następujących okolicznościach:

- kiedy dziecko ma co najmniej 135 cm, natomiast ze względu na masę i wzrost nie jest możliwe zapewnienie mu fotelika bezpieczeństwa lub innego urządzenia przytrzymującego;

- gdy dwoje dzieci jest przewożonych w fotelikach lub innych urządzeniach przytrzymujących, zainstalowanych na tylnych siedzeniach pojazdu i nie ma już możliwości zainstalowania kolejnego fotelika, a trzecie dziecko skończyło co najmniej 3 lata.

W pozostałych przypadkach kierowca przewożący dziecko bez fotelika musi liczyć się z mandatem w wysokości 150 zł oraz z utratą 6 punktów karnych, chyba że dziecko posiada zaświadczenie lekarskie o przeciwwskazaniu do przewożenia go w foteliku bezpieczeństwa lub innym urządzeniu przytrzymującym.

Mandat i utrata punktów grozi również kierowcy za przewożenie dziecka w foteliku, jeżeli siedzi ono tyłem do kierunku jazdy na przednim siedzeniu pojazdu wyposażonego w aktywną poduszkę powietrzną.

Dzień Kobiet – kiedy wypada

Dzień Kobiet to międzynarodowe święto, które zostało...

0 701

Ile wody zużywa zmywarka?

W zależności od modelu oraz wybranego programu, zmywarka...

3 4651

Ile kosztuje drewno do kominka?

Posiadając kominek w domu, musimy zaopatrzyć się...

1 8000

Mikołajki – kiedy wypadają

Mikołajki to nazwa zwyczaju polegającego na obdarowywaniu...

0 818

Co to jest retorta?

Naczynia przeznaczone do zastosowań chemicznych zazwyczaj...

1 2224

Ile się czeka na dowód osobisty?

Każda osoba, która ukończyła 18 lat, musi posiadać...

0 9979

Opinie - Co grozi za przewożenie dziecka bez fotelika – jaka kara?

  
 

Opinie - Co grozi za przewożenie dziecka bez fotelika – jaka kara?