Co grozi za przewożenie dziecka bez fotelika – jaka kara?

0 792

Zgodnie z obowiązującymi przepisami drogowymi dziecko mające mniej niż 150 cm wzrostu powinno być przewożone w foteliku bezpieczeństwa lub w innym urządzeniu przytrzymującym.

Jednocześnie ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym zezwala na przewożenie dziecka na tylnym siedzeniu samochodu, przytrzymywanego wyłącznie za pomocą pasów bezpieczeństwa, w następujących okolicznościach:

- kiedy dziecko ma co najmniej 135 cm, natomiast ze względu na masę i wzrost nie jest możliwe zapewnienie mu fotelika bezpieczeństwa lub innego urządzenia przytrzymującego;

- gdy dwoje dzieci jest przewożonych w fotelikach lub innych urządzeniach przytrzymujących, zainstalowanych na tylnych siedzeniach pojazdu i nie ma już możliwości zainstalowania kolejnego fotelika, a trzecie dziecko skończyło co najmniej 3 lata.

W pozostałych przypadkach kierowca przewożący dziecko bez fotelika musi liczyć się z mandatem w wysokości 150 zł oraz z utratą 6 punktów karnych, chyba że dziecko posiada zaświadczenie lekarskie o przeciwwskazaniu do przewożenia go w foteliku bezpieczeństwa lub innym urządzeniu przytrzymującym.

Mandat i utrata punktów grozi również kierowcy za przewożenie dziecka w foteliku, jeżeli siedzi ono tyłem do kierunku jazdy na przednim siedzeniu pojazdu wyposażonego w aktywną poduszkę powietrzną.

Ile idzie list do Niemiec?

Niemcy to, jak wiadomo, kraj sąsiedzki Polski. Listy...

35 3119

Ile prądu zużywa żarówka, świetl...

Obecnie oszczędzanie prądu to nie tylko moda, ale...

0 3714

Co grozi za niepłacenie podatków...

Zgodnie z art. 54 § 1 Kodeksu karnego skarbowego podatnik,...

0 940

Ile idzie poste restante?

Mimo bardzo rozwiniętej komunikacji elektronicznej,...

0 2763

Co grozi za plagiat – jaka kara?

W świetle obowiązujących przepisów osobie, która...

0 984

Co grozi za ucieczkę z miejsca k...

Kolizja jest zdarzeniem drogowym, w którym nie ma...

0 863

Opinie - Co grozi za przewożenie dziecka bez fotelika – jaka kara?

  
 

Opinie - Co grozi za przewożenie dziecka bez fotelika – jaka kara?