Co grozi za niestawienie się w sądzie jako oskarżony – jaka kara?
0 | 1749 |
Zgodnie z art. 377 § 3 Kodeksu postępowania karnego sąd może zarządzić natychmiastowe zatrzymanie i przymusowe doprowadzenie oskarżonego, jeżeli jego obecność na rozprawie została uznana za obowiązkową.
Przepisy dopuszczają również możliwość prowadzenia postępowania karnego bez udziału oskarżonego, jeżeli ten nie stawi się na rozprawie. Sąd ma wówczas prawo uznać jego poprzednio złożone wyjaśnienia za wystarczające do wydania wyroku zaocznego (377 § 4 kpk).
Oskarżony może w ciągu 7 dni od otrzymania odpisu wyroku, wnieść sprzeciw wobec orzeczenia. W sprzeciwie musi jednak usprawiedliwić swoją nieobecność na rozprawie, dołączając np. zaświadczenie lekarskie. Sąd uwzględni go tylko w sytuacji, gdy uzna, że powód nieobecności oskarżonego za wystarczający. Ponadto od wyroku zaocznego standardowo przysługuje apelacja.
Należy również wspomnieć, że w przypadku, gdy zaistnieją obiektywne przeszkody uniemożliwiające oskarżonemu udział w rozprawie, sąd może zlecić przesłuchanie w miejscu, w którym oskarżony przebywa, bądź zorganizować przesłuchanie na odległość przy użyciu dostępnej technologii, która pozwoli na jednoczesny przekaz obrazu i dźwięku (art. 177 § 1a kpk).
Wielkanoc – kiedy wypada
Wielkanoc (też: Niedziela Wielkanocna, Niedziela Zmartwychwstania)...
0 | 1069 |
Jak zrobić przelew międzynarodowy?
Gdy po raz pierwszy chcemy wykonać przelew międzynarodowy,...
0 | 1568 |
Opinie - Co grozi za niestawienie się w sądzie jako oskarżony – jaka kara?