Co grozi za brak przeglądu auta – jaka kara?

0 1004

W świetle obowiązujących przepisów brak przeglądu technicznego pojazdu skutkuje co najmniej utratą dowodu rejestracyjnego.

Zgodnie bowiem z artykułem 132. Kodeksu drogowego policjanci oraz funkcjonariusze Straży Granicznej mają prawo zatrzymać dowód rejestracyjny pojazdu na podstawie stwierdzenia, że pojazd nie został poddany badaniu technicznemu w wyznaczonym terminie bądź termin badania nie został wyznaczony prawidłowo bądź badanie techniczne zostało dokonane przez jednostkę do tego nieupoważnioną.

W większości przypadków po zatrzymaniu dowodu rejestracyjnego policjant/funkcjonariusz Straży Granicznej wydaje kierowcy pokwitowanie, które zezwala na dalsze użytkowanie pojazdu przez 7 dni – tyle czasu ma więc posiadacz samochodu, aby odstawić auto do stacji diagnostycznej.

Należy podkreślić, że pokwitowanie nie należy się każdemu kierowcy. Policjant nie powinien go wydawać, jeżeli w jego ocenie pojazd stwarza zagrożenie bezpieczeństwa na drodze bądź zagrożenie dla środowiska. W takich sytuacjach samochód jest odholowywany na koszt właściciela.

Warto także zaznaczyć, że brak przeglądu technicznego pojazdu sam w sobie nie stanowi podstawy do wystawienia mandatu. Aby kierowca został ukarany grzywną, muszą wystąpić zatem inne okoliczności np. udział auta w kolizji drogowej.

UWAGA: Od 20 maja 2018 roku posiadacze pojazdów, którzy zgłoszą się na badania techniczne po 30 dniach od wyznaczonego terminu, zapłacą za przegląd dwukrotnie więcej (przy obecnych cenach 252 zł zamiast 126 zł).

Co grozi za niestawienie się w s...

Zgodnie z art. 377 § 3 Kodeksu postępowania karnego...

0 1579

Ile kosztuje instalacja elektryc...

Koszt instalacji elektrycznej w domu lub mieszkaniu...

0 4870

Co grozi za niespłacanie kredytu...

W świetle polskiego prawa dłużników nie dotyczą...

0 1081

Ile prądu zużywa kuchenka mikrof...

Sprzęty AGD tj. lodówka, kuchenka elektryczna, zmywarka...

1 3130

Co grozi za ucieczkę przed polic...

Od 1 czerwca 2017 r. ucieczka przed policją klasyfikowana...

0 1093

Co grozi za jazdę pod wpływem al...

W świetle polskiego prawa osoby, które prowadzą...

0 1240

Opinie - Co grozi za brak przeglądu auta – jaka kara?

  
 

Opinie - Co grozi za brak przeglądu auta – jaka kara?

  
 

Top Dyskusje

~ Monika 2023-12-05 10:06:00

List priorytetowy wysłany z Polski na Litwę 14 listopada. Do dzisiaj, czyli 5 grudnia nadal nie doręczony. Klient robi...

~ Iwo 2023-12-04 12:59:00

DO PIEROGOW MOZGI DODAJE SIE KAPUSTE WCZESNIEJ UGOTOWANA!!