Co grozi za brak przeglądu auta – jaka kara?

0 876

W świetle obowiązujących przepisów brak przeglądu technicznego pojazdu skutkuje co najmniej utratą dowodu rejestracyjnego.

Zgodnie bowiem z artykułem 132. Kodeksu drogowego policjanci oraz funkcjonariusze Straży Granicznej mają prawo zatrzymać dowód rejestracyjny pojazdu na podstawie stwierdzenia, że pojazd nie został poddany badaniu technicznemu w wyznaczonym terminie bądź termin badania nie został wyznaczony prawidłowo bądź badanie techniczne zostało dokonane przez jednostkę do tego nieupoważnioną.

W większości przypadków po zatrzymaniu dowodu rejestracyjnego policjant/funkcjonariusz Straży Granicznej wydaje kierowcy pokwitowanie, które zezwala na dalsze użytkowanie pojazdu przez 7 dni – tyle czasu ma więc posiadacz samochodu, aby odstawić auto do stacji diagnostycznej.

Należy podkreślić, że pokwitowanie nie należy się każdemu kierowcy. Policjant nie powinien go wydawać, jeżeli w jego ocenie pojazd stwarza zagrożenie bezpieczeństwa na drodze bądź zagrożenie dla środowiska. W takich sytuacjach samochód jest odholowywany na koszt właściciela.

Warto także zaznaczyć, że brak przeglądu technicznego pojazdu sam w sobie nie stanowi podstawy do wystawienia mandatu. Aby kierowca został ukarany grzywną, muszą wystąpić zatem inne okoliczności np. udział auta w kolizji drogowej.

UWAGA: Od 20 maja 2018 roku posiadacze pojazdów, którzy zgłoszą się na badania techniczne po 30 dniach od wyznaczonego terminu, zapłacą za przegląd dwukrotnie więcej (przy obecnych cenach 252 zł zamiast 126 zł).

Co to jest adres rozliczeniowy?

Robiąc zakupy internetowe wiele osób decyduje się...

19 1735

Ile prądu zużywa router?

Sprzęt komputerowy może zużywać dość duże ilości...

1 3376

Co grozi za brak OC – jaka kara?

W świetle ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych,...

0 812

Co grozi za brak dowodu osobiste...

Chociaż przekraczanie granic wewnętrznych strefy...

1 1514

Jak zrobić przelew na poczcie?

Choć w dobie Internetu przelewy robi się najczęściej...

2 2345

Co ile lat trzeba wymieniać wodo...

Wodomierze, jak wszystkie urządzenia, z czasem się...

4 2200

Opinie - Co grozi za brak przeglądu auta – jaka kara?

  
 

Opinie - Co grozi za brak przeglądu auta – jaka kara?