Co grozi za brak przeglądu auta – jaka kara?

0 592

W świetle obowiązujących przepisów brak przeglądu technicznego pojazdu skutkuje co najmniej utratą dowodu rejestracyjnego.

Zgodnie bowiem z artykułem 132. Kodeksu drogowego policjanci oraz funkcjonariusze Straży Granicznej mają prawo zatrzymać dowód rejestracyjny pojazdu na podstawie stwierdzenia, że pojazd nie został poddany badaniu technicznemu w wyznaczonym terminie bądź termin badania nie został wyznaczony prawidłowo bądź badanie techniczne zostało dokonane przez jednostkę do tego nieupoważnioną.

W większości przypadków po zatrzymaniu dowodu rejestracyjnego policjant/funkcjonariusz Straży Granicznej wydaje kierowcy pokwitowanie, które zezwala na dalsze użytkowanie pojazdu przez 7 dni – tyle czasu ma więc posiadacz samochodu, aby odstawić auto do stacji diagnostycznej.

Należy podkreślić, że pokwitowanie nie należy się każdemu kierowcy. Policjant nie powinien go wydawać, jeżeli w jego ocenie pojazd stwarza zagrożenie bezpieczeństwa na drodze bądź zagrożenie dla środowiska. W takich sytuacjach samochód jest odholowywany na koszt właściciela.

Warto także zaznaczyć, że brak przeglądu technicznego pojazdu sam w sobie nie stanowi podstawy do wystawienia mandatu. Aby kierowca został ukarany grzywną, muszą wystąpić zatem inne okoliczności np. udział auta w kolizji drogowej.

UWAGA: Od 20 maja 2018 roku posiadacze pojazdów, którzy zgłoszą się na badania techniczne po 30 dniach od wyznaczonego terminu, zapłacą za przegląd dwukrotnie więcej (przy obecnych cenach 252 zł zamiast 126 zł).

Dzień Kobiet – kiedy wypada

Dzień Kobiet to międzynarodowe święto, które zostało...

0 505

Ile kosztuje SMS Premium?

Krótkie wiadomości SMS to obecnie najpopularniejsza...

1 3920

Ile kosztuje budowa domu?

W zależności od całkowitej powierzchni oraz skomplikowania...

1 6954

Tłusty Czwartek – kiedy wypada

Tłusty Czwartek to powszechne określenie ostatniego...

0 505

Ile prądu zużywa kuchenka mikrof...

Sprzęty AGD tj. lodówka, kuchenka elektryczna, zmywarka...

1 2513

Co grozi za przejechanie na czer...

W świetle obowiązujących przepisów drogowych czerwony...

0 853

Opinie - Co grozi za brak przeglądu auta – jaka kara?

  
 

Opinie - Co grozi za brak przeglądu auta – jaka kara?

  
 

Top Dyskusje

~ Robak 2021-07-26 15:28:28

Mark Twain to literacki pseudonim Samuela Langhorne, określanego mianem ojca amerykańskiej literatury. Wielu z nas zapewne...

~ Angela 2021-07-23 15:51:01

Wysłałam paczkę 13 dziś 23 i paczki nadal nie ma