Co grozi za brak przeglądu auta – jaka kara?

0 928

W świetle obowiązujących przepisów brak przeglądu technicznego pojazdu skutkuje co najmniej utratą dowodu rejestracyjnego.

Zgodnie bowiem z artykułem 132. Kodeksu drogowego policjanci oraz funkcjonariusze Straży Granicznej mają prawo zatrzymać dowód rejestracyjny pojazdu na podstawie stwierdzenia, że pojazd nie został poddany badaniu technicznemu w wyznaczonym terminie bądź termin badania nie został wyznaczony prawidłowo bądź badanie techniczne zostało dokonane przez jednostkę do tego nieupoważnioną.

W większości przypadków po zatrzymaniu dowodu rejestracyjnego policjant/funkcjonariusz Straży Granicznej wydaje kierowcy pokwitowanie, które zezwala na dalsze użytkowanie pojazdu przez 7 dni – tyle czasu ma więc posiadacz samochodu, aby odstawić auto do stacji diagnostycznej.

Należy podkreślić, że pokwitowanie nie należy się każdemu kierowcy. Policjant nie powinien go wydawać, jeżeli w jego ocenie pojazd stwarza zagrożenie bezpieczeństwa na drodze bądź zagrożenie dla środowiska. W takich sytuacjach samochód jest odholowywany na koszt właściciela.

Warto także zaznaczyć, że brak przeglądu technicznego pojazdu sam w sobie nie stanowi podstawy do wystawienia mandatu. Aby kierowca został ukarany grzywną, muszą wystąpić zatem inne okoliczności np. udział auta w kolizji drogowej.

UWAGA: Od 20 maja 2018 roku posiadacze pojazdów, którzy zgłoszą się na badania techniczne po 30 dniach od wyznaczonego terminu, zapłacą za przegląd dwukrotnie więcej (przy obecnych cenach 252 zł zamiast 126 zł).

Najdłuższy dzień w roku – kiedy ...

Najdłuższy dzień w roku to dzień, w którym występuje...

0 905

Ile idzie paczka z Aliexpress?

Aliexpress przestał być tylko ciekawostką dla odważnych....

12 1637

Święto Wojska Polskiego – kiedy ...

Na mocy ustawy przyjętej przez Sejm 30 lipca 1992...

0 772

Ile prądu zużywa kuchenka mikrof...

Sprzęty AGD tj. lodówka, kuchenka elektryczna, zmywarka...

1 3034

Co grozi za udział w bójce i pob...

W świetle obowiązujących przepisów udział w bójce...

0 1094

Co grozi za zakłócanie ciszy noc...

W świetle obowiązujących przepisów osoba, która...

0 1399

Opinie - Co grozi za brak przeglądu auta – jaka kara?

  
 

Opinie - Co grozi za brak przeglądu auta – jaka kara?