Co grozi za ucieczkę z miejsca wypadku, nieudzielenie pomocy – jaka kara?

0 1093

W świetle obowiązujących przepisów sprawca wypadku, który ucieka z miejsca zdarzenia, musi liczyć się z nadzwyczajnym obostrzeniem kary.

Zgodnie z art. 177 Kodeksu karnego za spowodowanie wypadku, w którym inna osoba odniosła obrażenia ciała, grozi kara pozbawienia wolności od miesiąca do lat 3. Jednakże w sytuacji, gdy sprawca ucieka z miejsca zdarzenia, na podstawie art. 178. § 1 k.k. sąd może zwiększyć o połowę dolną i o połowę górną granicę ustawowego zagrożenia karą, a więc skazać go na karę więzienia od 1,5 miesiąca do 4,5 roku.

Natomiast jeżeli w wyniku wypadku ktoś doznał ciężkiego uszczerbku na zdrowiu bądź stracił życie, sprawca podlega karze od 6 miesięcy do lat 8 pozbawienia wolności, chyba że w czasie popełniania czynu znajdował się pod wpływem alkoholu, środków odurzających tudzież zbiegł z miejsca zdarzenia – w wymienionych przypadkach musi liczyć się z karą od 2 do 12 lat więzienia.

Ponadto oprócz kary pozbawienia wolności sąd obligatoryjnie orzeka wobec kierowcy, który uciekł z miejsca wypadku, zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych na co najmniej 3 lata (art. 42. § 2), a w niektórych przypadkach nawet dożywotnio.

Co więcej, sprawca, który ucieka z miejsca wypadku, może zostać pociągnięty do odpowiedzialności karnej również za nieudzielenie pomocy (art. 162 kk), za które grozi kara do 3 lat pozbawienia wolności.

Co grozi za naruszenie nietykaln...

Zgodnie z art. 217 Kodeksu karnego naruszenie nietykalności...

0 1473

Ile kosztuje list polecony za po...

Bardzo często sprzedając lub kupując niewielkie...

0 1623

Ile trwa wypłata z PayPal? Jak d...

PayPal to znany na całym świecie pośrednik transakcji...

6 4231

Ile prądu zużywa telewizor?

Zużycie prądu przez telewizor zależy przede wszystkim...

17 76744

Co grozi za sfałszowanie podpisu...

W świetle obowiązujących przepisów osoba, która...

0 975

Jak zaoszczędzić na rachunkach?

Comiesięczne opłacanie rachunków to zdecydowanie...

0 1311

Opinie - Co grozi za ucieczkę z miejsca wypadku, nieudzielenie pomocy – jaka kara?

  
 

Opinie - Co grozi za ucieczkę z miejsca wypadku, nieudzielenie pomocy – jaka kara?