Co grozi za pobicie – jaka kara?

0 1319

W polskim prawie pobiciem nazywa się czynną napaść dwóch lub więcej osób na jedną osobę lub więcej osób, przy czym strona atakująca (sprawcy) ma przewagę nad stroną broniącą się (ofiarami).

Zgodnie z obowiązującymi przepisami pobicie jest przestępstwem i grozi za nie więzienie. Długość kary pozbawienia wolności zależy zarówno od skutków, jak i od okoliczności, w których czyn zabroniony został popełniony.

W świetle art. 158. Kodeksu karnego kara więzienia do lat 3 grozi za udział w pobiciu, jeżeli w trakcie zdarzenia doszło do narażenia człowieka na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub spowodowania ciężkiego uszczerbku na zdrowiu.

Za ciężki uszczerbek na zdrowiu uważa się m.in. pozbawienia człowieka wzroku, słuchu, mowy, zdolności płodzenia, a także zeszpecenie lub zniekształcenie ciała (więcej przykładów podaje art. 156. § 1).

Prawodawca rozróżnia udział w pobiciu, w którym doszło do spowodowania ciężkiego uszczerbku na zdrowiu człowieka, od samego spowodowania ciężkiego uszczerbku. Za spowodowanie ciężkiego uszczerbku jest bowiem przewidziana wyższa kara – sprawcy grozi od 6 miesięcy do 8 lat więzienia

Natomiast  w przypadku śmierci człowieka, która nastąpiła na skutek pobicia, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od roku do 10 lat.

Odrębny przepis stosuje się również w stosunku do osób, które – biorąc udział w pobiciu człowieka – używały broni palnej, noża lub innego niebezpiecznego przedmiotu. W ich przypadku sąd może orzec bowiem karę od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności.

Co grozi za naruszenie nietykaln...

Zgodnie z art. 217 Kodeksu karnego naruszenie nietykalności...

0 1259

Co grozi za zerwanie plomby z li...

W świetle obowiązujących przepisów kradzież prądu...

0 1478

Do kiedy zwrot podatku?

Wielu podatników zwleka z wypełnieniem deklaracji...

0 734

Makulatura – cena, gdzie sprzeda...

Ogromna ilość nieaktualnych już gazet, czasopism,...

2 3439

Ile prądu zużywa kuchenka mikrof...

Sprzęty AGD tj. lodówka, kuchenka elektryczna, zmywarka...

1 2851

Jak ułożyć kostkę Rubika?

Kostka Rubika to prawdopodobnie najpopularniejsza zabawka...

0 2424

Opinie - Co grozi za pobicie – jaka kara?

  
 

Opinie - Co grozi za pobicie – jaka kara?