Jakie biuro nieruchomości wybrać?

Jakie biuro nieruchomości wybrać?

Niezależnie od danego miasta czy regionu, w pośrednictwie nieruchomości istnieje dość spora konkurencja. Z perspektywy biur nieruchomości stanowi to dodatkowe obciążenie i trudności, lecz z perspektywy klientów wydaje się, iż taki stan rzeczy działa na ich korzyść. Intensywna konkurencja sprawia, że biura nieruchomości muszą dbać o wysoki standard swoich usług. Dotyczy to nie tylko samej obsługi klienta lecz także, albo przede wszystkim najlepszych możliwych rozwiązań w sferze promocji nieruchomości i marketingu. Jeśli biuro nieruchomości jest w stanie dotrzeć ze swoja reklamą do klienta to istnieje spora szansa, że nieruchomość, której sprzedaż ów klient zleci również trafi do odpowiedniego grona potencjalnych odbiorców, co może przełożyć się na szybką sprzedaż. Oczywiście biura nieruchomości, które działają w danym regionie od wielu lat zdają się mieć pewnego rodzaju przewagę psychologiczną, gdyż częstym nawykiem osób, które korzystają z danej usługi po raz pierwszy jest rozpytywanie po znajomych, która firmę by im polecili. Nie oznacza to, że dokonamy wówczas właściwego wyboru, bo fakt, że sąsiad szybko sprzedał z pomocą danego biura atrakcyjną kawalerkę w dobrej lokalizacji nie oznacza, że tak samo sprawnie pójdzie w przypadku sprzedaży sporej działki o dość nieregularnym kształcie. Każda nieruchomość ma swoje grono potencjalnych odbiorców, a więc każde zlecenie ma swoja charakterystykę. Polegając zatem jedynie na opinii innych możemy wpaść w pewnego rodzaju pułapkę. Dobrze jest zatem zrobić własne rozeznanie, aby dobrać odpowiednie biuro do naszych potrzeb i zminimalizować ryzyko dokonania niewłaściwego wyboru.


Zakładając zatem, że decydujemy się na współpracę z pośrednikiem nieruchomości w naszym regionie musimy sami zweryfikować różne oferty. Obiektywny wybór najlepszego biura nieruchomości zdaje się być kwestia dość ulotną i niekonkretną, gdyż możemy raczej mówić o najlepszym biurze nieruchomości dla nas biorąc pod uwagę nasze wymagania, oczekiwania czy charakterystykę samej nieruchomości. Jak zatem dokonać wyboru? 


Na początek musimy zrobić przegląd rynku, a w dzisiejszych czasach najlepszym i najwygodniejszym narzędziem do tego jest oczywiście internet. Wiele zależy od tego jaką frazę wpiszemy w wyszukiwarkę internetową, aby otrzymać listę pośredników nieruchomości w danym regionie czy mieście. Jeśli szukamy biura nieruchomości w Koninie to właśnie taką frazą powinniśmy się posłużyć, a jeśli dotyczy to innego miasta czy regionu to wystarczy jedynie zamienić ostatnie słowo. Jednak sama lista agencji nieruchomości to jeszcze nie przegląd rynku. Zatem pora przejść do kolejnego kroku, w którym jest przegląd każdej z ofert, przynajmniej pierwszych dziesięciu, gdyż już taki ograniczony zakres zajmie nam sporo czasu. Warto jednak go poświęcić, aby upewnić się, że dobrze wybieramy.
 

W następnym kroku możemy dobrać pewne kryteria, w oparciu o które będziemy oceniali czy dane biuro nieruchomości jest dla nas odpowiednie. Mogą to być oceny firmy w internecie, które przedstawia na przykład wyszukiwarka internetowa. Może to być doświadczenie jakie ma dana agencja nieruchomości, lub też możemy kierować się subiektywnymi odczuciami jakie nam towarzyszą kiedy odwiedzamy witrynę internetową danej agencji nieruchomości. Możemy na przykład zobaczyć, że na stronie jednego biura mamy bardzo wiele ofert, a na innej zaledwie kilka. Podświadomie myślimy, że im więcej ofert tym lepiej, bo przecież tyle osób zaufało danemu pośrednikowi. Jednak jeśli postawimy się w roli sprzedającego chcielibyśmy, aby nasze ogłoszenie było odpowiednio widoczne i wyeksponowane, a w przypadku takiego pośrednika raczej zginie w tłumie wraz z masa innych ogłoszeń. Poza tym, powstaje pytanie czy dane biuro nieruchomości posiada odpowiednio rozbudowaną kadrę, aby każdym zleceniem zająć się w pełni rzetelnie czy może natłok obowiązków powoduje, że pośrednicy niewiele wiedzą na dany moment o nieruchomościach, które mają w swojej ofercie. Ponadto, agencja nieruchomości, która skupia się na ilości może pracować głównie na umowach otwartych co tym bardziej powoduje, że zaangażowanie w dana ofertę spada. W innym biurze pracującym jedynie na umowach zamkniętych każde zlecenie jest dokładnie przeanalizowane a strategia marketingowa dobrana do konkretnego celu. W takim przypadku można liczyć się z trochę wyższym kosztem obsługi, ale mamy większą pewność, że pośrednicy są bardzo dobrze przygotowani do danego zlecenia, a cała kampania promocyjna będzie szeroko zakrojona co oczywiście może przełożyć się na szybki sukces. Doświadczenie z kolei, jako bardzo ważny czynnik, na który zwracamy uwagę też nie musi stanowić zawsze o przewadze tego, kto je posiada. Osoba doświadczona ma tendencję do podążania sprawdzonymi i utartymi ścieżkami długo nie zauważając tego, że owe już nie są tak skuteczne lub nie działają już w ogóle. Ważniejsza od doświadczenia może być umiejętność dostosowania się do zmieniających się warunków, a więc pewnego rodzaju elastyczność i kreatywność. Pośrednik z mniejszym stażem może być biegły w nowoczesnych metodach promocyjnych, a przez to dotrzeć szybciej z daną ofertą do odpowiedniej grupy docelowej.


Jeszcze innym istotnym czynnikiem wpływającym na wybór pośrednika nieruchomości może być wrażenie z rozmowy bezpośredniej. Po tym jak pośrednik rozmawia z nami i jak przekonuje nas do swojej oferty możemy odczytać czy będzie wystarczająco komunikatywny i przekonujący w rozmowie z osobami, które chcą nabyć naszą nieruchomość. Poza tym, liczy się też ogólne wrażenie jakie pośrednik po sobie zostawia po zakończonej rozmowie.

Wybór biura nieruchomości to odpowiedzialne zadanie choć sprzedaż czy tym bardziej zakup nieruchomości we własnym zakresie może skutkować o wiele większymi wyzwaniami i problemami. Dobrze jest więc skorzystać z pomocy pośrednika w obu przypadkach choć, jak widać, sam wybór pośrednika też nie stanowi łatwego zadania. Najważniejsze jednak, aby samemu bezpośrednio zweryfikować różne kwestie. Nie zawsze ubranie, w którym jest do twarzy sąsiadowi czy znajomej będzie odpowiednie dla każdego, a ponieważ wybór jest spory trzeba każdy z wymienionych aspektów rozważyć w oparciu o własne oczekiwania czy przekonania.
 

Kup artykuł sponsorowany na tej stronie >>
Komentuj
6 + 8=