Kiedy i gdzie powstał współczesny wizerunek Świętego Mikołaja?
0 | 1135 |
Czerwony kubrak, czapka z pomponem, krępa budowa ciała i spory brzuch, gęsta, biała broda oraz pokaźne wąsy, a do tego sanie, wór prezentów i zaprzęg dziewięciu reniferów – w taki sposób św. Mikołaj jest przedstawiany od blisko 90 lat.
Współczesny wizerunek św. Mikołaja powstał w 1931 roku w Stanach Zjednoczonych na potrzeby świątecznej kampanii reklamowej Cola-Coli. Po raz pierwszy został opublikowany w magazynie „The Saturday Evening Post”, a stworzył go amerykański ilustrator, Huddon Sundblom.
Jedną z inspiracji Sundbloma przy pracy nad zleceniem od Coca-Coli był wiersz Celementa Moore'a ,,Wizyta Świętego Mikołaja” z 1823 r., w którym poeta opisywał Mikołaja jako elfa siedzącego w niewielkich saniach, zaprzężonych w malutkie renifery.
Huddon, podczas tworzenia reklam, korzystał z modela, którym został jego przyjaciel i sąsiad, Lou Prentiss. Po śmierci Prentiss’a Sundblom malował kolejne wizerunki świętego, patrząc w lustro. Kiedy zmarł w 1976 roku, miał na swoim koncie ponad 40 obrazów olejnych z Mikołajem w roli głównej.
Ciekawostka: kubraczek Mikołaja nie jest przypadkowym elementem garderoby – w latach 20-tych ubiegłego wieku fiński prezenter radiowy, Markus Rautio, rozpropagował bowiem legendę, że święty mieszka w położonej na północy Finlandii zimnej Laponii. W 1985 r. w stolicy tego regionu, mieście Rovaniemi, powstała nawet wioska św. Mikołaja z jego oficjalnym biurem i z urzędem pocztowym, do którego rocznie przychodzi około pół miliona listów od dzieci z całego świata.
Trzeba również zaznaczyć, że Coca-Cola rękami Sundbloma wykreowała wyłącznie współczesny wizerunek św. Mikołaja. Sama postać jest bowiem postacią historyczną. Św. Mikołaj żył na przełomie III/IV w., ale nie w Laponii, tylko w położonej na terenach dzisiejszej Turcji Mirze, w której był biskupem. Zgodnie z podaniami hagiograficznymi odznaczał się wyjątkową wrażliwością na cudze nieszczęście oraz hojnością – odziedziczony po zamożnych rodzicach majątek miał rozdać potrzebującym. Nieprzypadkowo powiązano go zatem ze zwyczajem dawania prezentów.
Uwaga: w większości państw europejskich św. Mikołaj obdarowuje dzieci prezentami w dzień swojego wspomnienia liturgicznego, czyli 6 grudnia. Zdarza mu się jednak przychodzić także w wigilię wspomnienia, czyli 5 grudnia albo w nocy z 5 na 6 grudnia – dokładna data obchodów Mikołajek zależy od tradycji uznawanej w danym miejscu bądź w konkretnej rodzinie. Natomiast w Stanach Zjednoczonych święty jest oczekiwany znacznie później, tj. dopiero w nocy z 24 na 25 grudnia.
Oczywiście wizerunek św. Mikołaja jaki znamy z reklamy znacznie różni się od tego, w jaki sposób święty jest przedstawiany w ikonografii, gdzie oprócz stroju biskupa rytu łacińskiego lub greckiego jego atrybutami są: anioł, troje dzieci lub młodych mężczyzn w drewnianym wiadrze (w cebrze), trzy jabłka, trzy złote kule, pastorał, sakiewka z pieniędzmi, trzy sakiewki oraz worek z prezentami.
Co sądzicie o wizerunku św. Mikołaja? Czy obchodzicie Mikołajki? Jakie zwyczaje związane z dawaniem prezentów panują w Waszych rodzinach? Zapraszamy do dzielenia się opiniami oraz wspomnieniami związany z postacią św. Mikołaja w komentarzach.
Opinie - Kiedy i gdzie powstał współczesny wizerunek Świętego Mikołaja?
Popularne
Ile jest miast, wsi, gmin, ...
Polska posiada trójstopniowy podział administracyjny - dzieli się na ... 33 70939Największe województwa w ...
Od 1999 roku Polska pod względem administracyjnym dzieli się na województwa, ... 23 60728Ile jest kontynentów na ...
Kontynent to duży teren lądowy otoczony ze wszystkich stron morzami i ... 34 49481Największe morza świata
Morza zajmują na globie ziemskim około 40 milionów kilometrów kwadratowych, ... 22 44839Top Dyskusje
list polecony priorytetowy do Irlandii nadałam 16.06.2024, jest 21.06.2024 i wg śledzenia przesyłek dotarł do miejsca... |
Opinie - Kiedy i gdzie powstał współczesny wizerunek Świętego Mikołaja?