Ile kosztuje węgiel?

dodano: 20.02.2014r. 11:30 wyświetleń: 4343
Węgiel kamienny jest niezwykle popularny w naszym kraju. Nadal w wielu domach i mieszkaniach głównym źródłem ciepła są piece i kuchnie opalane właśnie tym surowcem.

Ceny, w zależności od rodzaju węgla, wahają się w roku 2017 między 375 zł za tonę miału do około 560 zł za tonę węgla grubego.

Ceny węgla w zależności od typu (cena za 1 tonę)

Typ węgla
Cena brutto bez akcyzy (zł/t)
Cena brutto z akcyzą (zł/t)
Gruby (kostka)

490-527 zł

520-557 zł

Orzech

445-480 zł

475-510 zł

Orzech II kategoria

428-449 zł

458-479 zł

Groszek

393-420 zł

423-450 zł

Miał I kategoria

ok. 395 zł

ok. 425 zł

Miał II kategoria

ok. 345 zł

ok. 375 zł


Węgiel dzieli się na rodzaje przede wszystkim pod względem kalibru. W składach węgla zobaczymy cenniki opisane kilkoma definicjami. Im większe pojedyncze fragmenty, tym wyższa cena, ale również kaloryczność węgla. Możemy kupić węgiel gruby, który nadaje się np. do dużych pieców, choć użytkownicy pieców domowych z pewnością zdecydują się na drobniejszą kostkę, groszek lub orzech. Niektórzy kupują również miał, choć charakteryzuje się on dość niską energią cieplną.

Czy wiesz, że...?

Klasa energetyczna węgla uzależniona jest nie tylko od jego typu oraz klasy (gruby, groszek etc.), ale również od samego składu węgla. Jeśli węgiel jest zasiarczony, będzie dawał dużo mniej ciepła. W innym przypadku może posiadać bardzo wysoki współczynnik energetyczny, ale będzie spalał się bardzo szybko i gwałtownie, a to z kolei jest niekorzystne w zastosowaniach domowych.

A Wy jaki węgiel najczęściej wybieracie?

ehhhh biedni ludzie dalej glosujcie jak glosujecie węgiel z kopalni jest wywożony po nie cale 300zl tona a przez kochane państwo płacicie jak za złoto akcyzy waty i prowizje
0
autor: Łukasz dodano: 02.05.2015r. 02:38
kupiłam węgiel,miał być najlepszy,najdrozszy,a okazało się że najgorszy. sadzy full,pali się szybko,strzela w piecu
0
autor: ewa dodano: 16.01.2015r. 20:25