Co grozi za nieprzerejestrowanie samochodu – jaka kara?

0 12

Zgodnie z ustawą z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym (art. 78) po zakupie samochodu nowy właściciel ma obowiązek w ciągu 30 dni przerejestrować pojazd w wydziale komunikacji właściwym dla swojego miejsca zamieszkania. Termin ten liczony jest od daty widniejącej na umowie sprzedaży pojazdu, umowie darowizny, fakturze bądź innym dokumencie, który potwierdza nabycie auta.

Jednocześnie ustawa nie przewiduje wprost żadnych kar za niespełnienie obowiązku przerejestrowania. Osoby, które zgłoszą się do wydziału komunikacji z opóźnieniem, nie są zatem karane grzywną.

Teoretycznie funkcjonariusz drogówki podczas kontroli może wystawić kierowcy mandat za nieprzerejestrowanie pojazdu, powołując się na art. 97. Kodeksu wykroczeń, który brzmi:

Uczestnik ruchu lub inna osoba znajdująca się na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu, a także właściciel lub posiadacz pojazdu, który wykracza przeciwko innym przepisom ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym lub przepisom wydanym na jej podstawie, podlega karze grzywny do 3000 złotych albo karze nagany.

W praktyce przepis ten jest niezmiernie rzadko stosowany z prostego powodu: policjant nie ma pojęcia o zmianie właściciela samochodu i nieprzerejestrowania auta,, dopóki kierowca sam się nie przyzna do zaniedbania w czasie rozmowy.

Kierowcy nie mogą jednak przekładać przerejestrowania auta w nieskończoność – wykupując nową polisę OC dla pojazdu, konieczne jest bowiem okazanie dowodu rejestracyjnego ze zaktualizowanymi danymi (ubezpieczenie OC przejęte od byłego właściciela samochodu nie ulega automatycznemu przedłużeniu na kolejny rok – nowy właściciel może je przedłużyć bądź w dowolnym momencie zmienić).

Komentarze

  
 

Komentarze

  
 

Top Dyskusje

~ HITLER 2018-06-23 11:19:34

ZYDZI XDDDD

~ ebert 2018-06-22 20:14:02

Wreszcie dotarł po 17 dniach list zwykły wysłany z Polski do Niemiec.

~ Katarzyna 2018-06-22 11:19:18

Ja powiem tak wyslalam priorytetem poleconym dokumenty do UK. 20.06.2018. Pytałam Pani w okienku na kiedy będzie bo zależy...